امیدواری محققان به درمان پسوریازیس با تولید پوست دوم
امیدواری محققان به درمان پسوریازیس با تولید پوست دوم

انتشار فیلمی که گفته می‌ شود می‌ تواند در درمان پسوریازیس موثر باشد جنجالی شده است. محققان موفق به تولید یک پوست از جنس پلیمر شدند که قوی، چسبنده و دقیقا مانند پوست واقعی بوده و اصطلاحا به آن “پوست دوم” می‌ گویند. این پوست می تواند رطوبت مورد نیاز پوست زیرین (پوست اصلی بدن) […]

انتشار فیلمی که گفته می‌ شود می‌ تواند در درمان پسوریازیس موثر باشد جنجالی شده است. محققان موفق به تولید یک پوست از جنس پلیمر شدند که قوی، چسبنده و دقیقا مانند پوست واقعی بوده و اصطلاحا به آن “پوست دوم” می‌ گویند. این پوست می تواند رطوبت مورد نیاز پوست زیرین (پوست اصلی بدن) را بخوبی حفظ کند و گفته می شود که برای پوست هایی که دچار خارش زیاد و پسوریازیس هستند نیز بسیار مناسب خواهد بود. از سوی دیگر این روش درمان مشکلات روش های پیشین را نخواهد داشت. این پوست می تواند حداقل برای ۲۴ ساعت بر روی پوشا فرد بماند، لکه بر روی آن نمانده و می تواند تا ۲۵ درصد حالت کشسانی داشته باشد.

پوست دوم و پسوریازیس:

به گزارش سایت درمانی پسوریازیس، رابرت لانگر، استاد مهندسی زیستی در موسسه فناوری ماساچوست و یکی از نویسندگان این پژوهش اظهار کرد: این پوست جدید مانند یک لباس نامرئی بوده که شما می‌ توانید آن را بر روی پوست خود قرار دهید.

لانگر اظهار کرد: ما موفق به ایجاد ماده ای شدیم که بسیار ایمن بوده و این فناوری جدید را بر روی انسان آزمایش کردیم و دریافتیم که این پوست جدید چسبنده بوده و از قدرت بالایی برخوردار است و همچنین استفاده از آن آسان است.

لانگر یکی دیگر از بنیانگذاران شرکت OLIVO در این پروژه با همکاران خود در هشت سال گذشته همکاری کرده است.

مواد تشکیل دهنده پوست دوم:

این فیلم مبتنی بر سیلیکون از دو کرم مختلف تشکیل شده که یکی پس از دیگری اعمال می شود. این ترکیب یک لایه پلیمری نامرئی را تشکیل می‌ دهد که پوست زیرین را تقویت کرده و همچنین یک لایه تنفسی در بالا فراهم میکند.

به گفته لانگر، چالش بزرگ آنها در این چند سال پیدا کردن ماده‌ای با تمامی این خواص (خاصیت کشسانی، نامرئی بودن، با دوام بودن، مرطوب کنندگی و چسبندگی بالا) بوده است. راه کلیدی برای رسیدن به آن از طریق ترکیب مواد شیمیایی ترکیبی است. ما صدها پلیمر را مورد بررسی قرار داده و در نهایت بهترین نوع آن را انتخاب کردیم.

پوست انسان در طول زمان و در نتیجه بیماری، پیری و شرایط محیطی تغییر می‌ کند. که این امر به از بین رفتن عملکرد پوست و تغییر ظاهری آن منجر می‌ شود. به همین منظور این پوست دوم برای حفظ و بهبود پوست و همچنین مبارزه با بیماری‌ های پوستی مانند پسوریازیس استفاده می‌ شود.

پوست دوم و مقاصد زیبایی:

پوست دوم همچنین می تواند برای مقاصد زیبایی نیز استفاده شود، برای مثال این پوست می تواند پوست اصلی را محکم کرده و میزان چروک ها را در دید افراد تا حد زیادی کاهش دهد، این پوست می تواند برای دور چشم نیز مورد استفاده قرار گیرد، همچنین برای پوشاندن محل زخم و غیره نیز مفید خواهد بود.

پوست دوم و آینده آن:

لازم به ذکر است که این محصول جدید برای هر دو جنبه پزشکی و آرایشی و بهداشتی استفاده می‌ شود. محققان این پژوهش بر این باورند که اگر این پوست تجاری سازی شود، مطمئنا از فروش بسیار بالایی مخصوصا در زمینه آرایشی و بهداشتی برخوردار خواهد شد. آنها همچنین معتقدند که این پوست جدید می‌ تواند به درمان بیماری های بسیار جدی نظیر پسوریازیس در آینده کمک کند و همچنین در عملهای جراحی و برای درمان مصدومان سوانح سوختگی نیز استفاده شود.

این پژوهش در مجله Nature Materials به چاپ رسیده است.

  • منبع خبر : مجله Nature Materials