یکشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۶
»   داروخانه پسوریازیس, نور درمانی  »   اشعه UVB درمانی مؤثر برای بیماری پسوریازیس
6,476 بازدید
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱۱:۲۹

اشعه UVB درمانی مؤثر برای بیماری پسوریازیس

فتوتراپی یا نور درمانی (Light therapy) یکی از درمان های رایج در بیماری پوستی پسوریازیس است که با استفاده از لامپ های uv یا اشعه ماوراء بنفش انجام می شود یکی از بیماری هایی که به طور شایع مورد نور درمانی قرار می گیرد پسوریازیس است همچنین استفاده از نور این لامپ ها در درمان بسیاری از بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد هرچند وقت یکبار دستگاه های جدید با طول موج های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اشعه درمانی به معنی قرار دادن پوست در برابر نور ماوراء بنفش به صورت منظم و تحت نظارت پزشکی می باشد. درمان در مطب پزشک یا درمانگاه پسوریازیس و یا در خانه با دستگاه فتوتراپی انجام می شود و کلید موفقیت در درمان سازگاری با نور است.

uvb

تاریخچه استفاده از نوردرمانی:

بسیاری از فرهنگ های کهن، از جمله مردم یونان باستان، مصر باستان، و روم باستان است اشکال مختلف نور درمانی را استفاده کردند. مهاجران اینکا، آشوری و مهاجران نخستین آلمانی نیز خورشید را به عنوان خدای آورنده سلامتی پرستش می کردند. ادبیات پزشکی هند که تاریخ آن به ۱۵۰۰ پیش از میلاد برمی گردد درمانی مرکب از گیاهان با نور خورشید طبیعی را برای درمان مناطق بدون رنگدانه پوست توصیف می کند. در ادبیات بودایی از حدود ۲۰۰ میلادی و در اسناد چینی مربوط به قرن دهم منابع مشابه وجود دارد.

اشعه خورشید از زمانهای دور در درمان بیماریهای مختلف پوستی به کار میرفته است. برهمین اساس دستگاههایی ساخته شد که بخشهای مفید این اشعه را تولید میکند. به درمان بیماریها با این دستگاه نور درمانی یا فتوتراپی گفته میشود.در حال حاضر نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک شایعترین روش نوردرمانی در درمان بیماریهای پوستی است.
پزشک فاروئی، نیلز فینسن به عنوان پدر فتوتراپی مدرن شناخته می شود. اولین منبع نور مصنوعی را برای این منظور، ساخت و از اختراع خود برای درمان لوپوس ولگاریس استفاده کرد. جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را در سال ۱۹۰۳ دریافت کرد.

از آن زمان به بعد یک آرایه بزرگ برای درمان با استفاده از نور کنترل شده توسعه یافته است. اگرچه درک عمده مصرف کنندگان از ” نور درمانی” مربوط به درمان اختلال خلقی فصلی و بیماری های پوست مثل پسوریازیس است، کاربردهای دیگر شامل استفاده از لیزر کم توان، نور قرمز، مادون قرمز نزدیک و لامپهای ماوراء بنفش برای کنترل درد، رشد مو، درمان پوست، و تسریع بهبود زخم است.

psoriasis

 

درمان پسوریازیس با فتوتراپی UVB:

محبوب ترین نوع نور درمانی، درمان پسوریازیس با UVB است.افراد زیادی از پسوریازیس رنج می برند و نور درمانی UVB موثرترین درمان برای پسوریازیس می باشد. یکی از ویژگی های پسوریازیس التهاب موضعی با واسطه سیستم ایمنی است. اشعه ماوراء بنفش برای سرکوب سیستم ایمنی بدن و کاهش پاسخ های التهابی شناخته شده است. دو نوع درمان UVB وجود دارد، باند پهن و باند باریک که در نور درمانی برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس از امواج نور ( UV – A با طول موج ۳۱۵-۴۰۰ نانومتر) UV – B (طول موج ۲۸۰-۳۱۵ نانومتر) استفاده می شود. UV – A، در ترکیب با تجویز دارو به صورت خوراکی، به عنوان درمان PUVA شناخته شده است.

تفاوت اصلی بین دو نوع نام برده شده این است که در باند باریک UVB ، لامپ محدوده کوچکتر از نور ماوراء بنفش را آزاد می کند. UVB باند باریک دربسیاری جهات مشابه به UVB باند پهن است. مطالعات متعدد نشان می دهد که UVB باند باریک پسوریازیس را سریع تر پاک کرده و بهبودی طولانی تر از UVB باندپهن است. آن همچنین با درمان های کمتری در هفته نسبت به UVB باند پهن موثر واقع می شود. همچنین در حال حاضر UVB موجود در نور طبیعی خورشید برای درمان پسوریازیس موثر است. UVB به پوست نفوذ میکند و رشد سلول های پوست آسیب دیده را کند می کند و درمان شامل قرار دادن پوست در معرض یک منبع نور UVB مصنوعی برای یک دوره از طول زمان در یک برنامه منظم است که این درمان در یک محیط پزشکی و یا در خانه انجام می شود.

tretment psoriasis

به صورت کلی نور درمانی با اشعه ماورای بنفش باند باریک نسبت به نور درمانی با اشعه ماورای بنفش معمولی چهار مزیت دارد:

۱- مدت اشعه درمانی کمتر ولی شدت آن بیشتر است
۲- دوره درمان با باند باریک کوتاه تر است
۳- احتمال پاسخ درمانی با باند کوتاه بیشتر است
۴- پس از درمان با باند کوتاه بیمار مدت بیشتری در بهبودی میماند

در طول درمان با UVB، پسوریازیس شما ممکن است به طور موقت قبل از بهبود بدتر شود و پوست ممکن است در اثرقرار گرفتن در معرض نور UVB قرمزشده و خارش پیدا کند. برای جلوگیری از تحریک بیشتر ممکن است نیاز به کاهش مقدار UVB باشد گاهی اوقات، عود موقت با دوزهای پایین سطح UVB رخ می دهد که این واکنش معمولا با ادامه درمان حل می شود.

مشخصات دستگاه فتوتراپی:

 • دارا بودن کلیه پروتکل های جهانی درمانی که بطور اتوماتیک دوز اشعه درمانی در هر جلسه را تعیین می نماید
 • قابلیت ذخیره اطلاعات درمانی، مشخصات فردی، نام اپراتور، تاریخ و جزئیات هر جلسه درمانی
 • سطح مقطع هشت ضلعی بوده که دستگاه کد فاصله یکسان لامپ ها تا بدن بیمار را با توجه به اناتومی بدن بیمار فراهم می کند
 • دارای دو هواکش جهت خنک سازی بیمار در حین درمان
 • دارای سیستم هشدار دهنده قوی در موارد اشتباهات فردی اپراتور و تأمین امنیت فردی کامل بیمار
 • دارای ۴۸ لامپ با ۴۸۰۰ وات خروجی

Light therapy

ترکیب UVB با درمان های دیگر:

UVB را می توان ترکیب با دیگر عوامل موضعی و یا سیستمیک به منظور کارآمدی بیشتر انجام داد، اما برخی از آنها ممکن است حساسیت به نور و سوزش را افزایش دهند. ترکیب UVB با درمان های سیستمیک ممکن است به طرز چشمگیری موثر بوده و اجازه می دهد تا دوزهای پایین تر از داروهای سیستمیک مورد استفاده قرار گیرد.

تعداد جلسات در دوره نور درمانی:

روش درمان به صورت سرپایی و با ۵-۲ بار جلسه درمانی در هفته است. میزان اشعه در هر جلسه بیشتر و با دقت به پروتکل درمانی مشخص میشود. پروتکل درمانی بر اساس نوع بیماری، سن، رنگ پوست و سایر عوامل تنظیم میشود. پس از هر جلسه پوست ممکن است رنگ پریده یا کمی تیره باشد که در مورد بیماری پسوریازیس شروع بهبود از جلسه چهارم تا دهم به بعد است.

تعداد جلسات نورگیری در بیماری پسوریازیس از ۲۰۰ جلسه تجاوز نخواهد کرد و پزشک بیمار تصمیم گیر نهایی در استفاده از تعداد جلسات احتمالی خواهد بود.

نکته: تعیین میزان دوز درمانی توسط پزشک و با توجه به نوع بیماری ها و نوع پوست تعیین می شود.

طول دوره نور درمانی به دو فاز تقسیم می گردد:

مرحله اول: فاز پاکسازی که طی آن با درمانهای مکرر پاک شدن ضایعات روی میدهد.

مرحله دوم: فاز نگهدارنده که در این فاز ضایعات پوستی پاک شده اند و برای جلوگیری از عود و شعله ور شدن بیماری درمان انجام میشود.

نکاتی که بیماران باید به آن توجه کنند:

 • فتوتراپی ممکن است باعث آسیب به چشم شود بنابراین در طول درمان چشم ها باید توسط عینک محافظ پوشیده شود
 • از حمام گرفتن فبل از اشعه تا حد امکان خودداری شود، چون موجب خشکی بیش از حد پوست می شود
 • چنانچه پس از اشعه پوست دچار اریتم،خارش شدید و یا تاول شده حتما به پزشک مربوطه اطلاع دهید از قرار گرفتن در معرض اشعه مستقیم آفتاب تا چند ساعت پس از فتوتراپی خودداری کنید
 • جلسات فتوتراپی را به طور منظم انجام دهید تا نتیجه بهتری عاید شود.
 • قسمتهایی از بدن که دچار ضایعه می باشد باید در معرض نور قرار گیرد و پوشش نداشته باشد، در حالیکه سایر قسمتهای بدن باید پوشیده باشند
 • چنانچه پس از اشعه دچار تغییراتی مانند خارش شدید، تغییرات رنگی غیر طبیعی، تاول، سوختگی و …شدید حتما با پزشک مربوطه مشورت نمایید

کمپانی پیشرو درصنعت فتوتراپی:

کمپانی Daavlin درشهر بریان واقع در ایالات اوهایو ایالات متحده آمریکا واقع شده است. Daavlin یک کمپانی شناخته شده در دنیا به جهت کیفیت محصولات و نوآوری های تکنولوژیک از سال ۱۹۸۱ بوده و همواره به عنوان کمپانی پیشرو درصنعت فتوتراپی دنیا شناخته می شود.

Daavlin

فتوتراپی UVB خانگی:

درمان پسوریازیس با یک واحد نور UVB در خانه انتخاب مقرون به صرفه و مناسب برای بسیاری از مردم است. مانند فتوتراپی در یک کلینیک، نیاز به یک برنامه درمانی سازگار دارد. افراد در ابتدا در یک مرکز پزشکی درمان می شود و سپس شروع به استفاده از یک light unitدر خانه می نمایند.
این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هنگام انجام فتوتراپی در منزل دستورات پزشک را دنبال و در ادامه به طور منظم چک آپ انجام شود. فتوتراپی در خانه درمان پزشکی است که نیاز به نظارت مراقبت های بهداشتی حرفه ای دارد.همه درمان فتوتراپی، از جمله خرید تجهیزات برای استفاده در منزل، نیاز به نسخه پزشک دارد.

UVB یا نور خورشید؟

اگر چه هر دو UVB و نور ماوراء بنفش (UVA) در نور آفتاب یافت می شود، اما UVB برای پسوریازیس بهترین کاراست. UVB حاصل از نور خورشید به همان شیوه UVB در درمان فتوتراپی عمل می کند.استفاده کوتاه و متعدد از نور خورشید توصیه می شود. شروع با پنج تا ۱۰ دقیقه آفتاب در نیم روز می باشد. به تدریج مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب در صورتی که پوست آن را تحمل کند تا ۳۰ ثانیه افزایش می یابد. برای دریافت بیشتر خورشید، تمام مناطق تحت تاثیر قرار باید بصورت برابر و مناسب دریافت کنند. به یاد داشته باشید که با کرم های ضد آفتاب قسمت هایی از پوست را که درگیر پسوریازیس نمی باشند بپوشانید.از گرفتن بیش از حد آفتاب و آفتاب سوختگی پرهیز نمایید. پس از چند هفته بهبود را خواهید دید. پزشکتان شما را به طور منظم برای تخریب های نور خورشید کنترل نماید.بعضی از داروهای موضعی می تواند خطر ابتلا به آفتاب سوختگی را افزایش دهد. این ها عبارتند از tazarotene، کل تار، Elidel (پیمکرولیموس) و Protopic (تاکرولیموس). افرادی که از این محصولات استفاده می کنند باید با یک پزشک قبل از رفتن در آفتاب صحبت کنند.
افرادی که با استفاده از PUVA و یا اشکال دیگر از نور درمانی درمان می شوند باید از قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید اجتناب نمایند و یا بصورت محدود بوده و با نظر پزشک انجام شود.

عوارض جانبی UVB:

شایع ترین عوارض جانبی کوتاه مدت PUVA عبارتند از حالت تهوع، خارش و قرمزی پوست. نوشیدن شیر یا مصرف زنجبیل و یا غذا خوردن در حال مصرف Psoralen خوراکی ممکن است از تهوع جلوگیری کند. آنتی هیستامین ها، حمام با بلغور جو دوسر محصولات های کلوئیدی یا استفاده از محصولات موضعی با کپسایسین ممکن است به تسکین خارش کمک کند. تورم پاها در اثر ایستادن در طی درمان با PUVA ممکن است با پوشیدن ساپورت برطرف شوند.

مطالب مرتبط با این نوشته

24 دیدگاه برای اشعه UVB درمانی مؤثر برای بیماری پسوریازیس

 1. آ - و
  +1

  سلام و خسته نباشید
  من خانمی هستم ۲۸ ساله که نزدیک به ۱۱ سال هست که به بیماری مورفه آ مبتلا هستم و نزدیک به ۲۰۰ جلسه تحت نظر پزشک اشعه uvb رفتم البته به همراه داروهای متعددی که استفاده کردم ( قرص کلروکین – پسوروکتان – ویتامین E – پماد ترتینوئین و خیلی از دادوهای دیگه که خاطرم نیست) در حال حاضر موفق شدیم این بیماری رو راکد نگه داریم ولی من با اینکه خیلی مطالعه کردم در مورد مشکلم چند سوال داشتم:
  ۱- با توجه به راکد بودن بیماریم نیازی هست همچنان به اشعه UVB ادامه بدم ( حتی ماهی یکبار )
  ۲- منشا این بیماری هنوز خیلی مشخص نیست.احتمال یک شوک عصبی میتواند این بیماری را تشدید کند
  ۳- چند درصد این بیماری قابل برگشت است
  ۴- ۲۰۰ جلسه اشعه UVB در آینده میتواند عوارض داشته باشد و مشکل ساز باشد
  ۵- بعد از این ۲۰۰ جلسه خشکی پوست شدید گرفتم چیزی براش توصیه میفرمایین

  ممنون از سایت خوبتون آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما دارم و بهبودی کامل برای تمام بیماران.

  • admin
    
   0

   سلام و تشکر از لطف فراوان شما
   معمولا درمان با اشعه در دوره ای خاص برای بیماران پوستی تجویز می شود. منظور از درمان با اشعه uvb صرفا طی کردن یک دوره از این درمان و تعداد جلسات آن هم با توجه به تشخیص پزشک در آن دوره تجویز می شود. پس از پایان دوره درمانی با اشعه uvb دیگر بیمار نمی تواند از دستگاه استفاده کند مگر آنکه بعد از مدت ها با تشخیص پزشک وارد دوره جدیدی از درمان با اشعه uvb شود.
   تعداد جلسات درمان با اشعه uvb در یک دوره درمانی از ۲۰۰ جلسه عبور نخواهد کرد.
   بیمار ممکن است در طول بیماری خود نهایتا دو دوره از روش درمانی uvb استفاده کرده و شرط دوره بعد هم طی شدن مدت زیادی از دوره اول درمانی است.
   بیماری ممکن است بعد از طی کردن دوره uvb به دلایل مختلف از جمله استرس و تنش های روحی و درمان نامناسب تشدید شود.
   معمولا درمان با اشعه uvb در موارد منتشر بعضی از بیماری های پوستی تجویز شده و دارای نتایج فوق العاده ای بوده که بیمار برای مدت ها می تواند پوست طبیعی و سالم خود را حس کند.
   بعد از تکمیل دوره درمان با اشعه uvb بیمار میتواند با در نظر گرفتن موارد کنترلی، علائم بیماری خود را تا حد زیادی به کنترل دراورد به صورتی که برگشت بیماری به طور محسوسی به چشم نیاید.
   برخلاف باور های عمومی درمان از طریق دستگاه uvb اگر زیر نظر پزشک متخصص پوست بوده و تعداد جلسات این روش درمانی با توجه به شدت بیماری و سیر درمان آن تجویز شود، بیمار عوارض خاصی را مشاهده نمی کند.
   برای کنترل خشکی پوست، بیمار می تواند از انواع کرم های ویتامینه و مرطوب کننده نظیر پماد ad یا کرم مرطوب کننده رپلر یا از روغن های گیاهی نظیر روغن بنفشه استفاده کند.
   موفق باشید.

 2. هنگامه
  -2

  با سلام بیماری با پسوریازیس مزمن  در اطرافیان دارم و اگر امکانش باشد که مرکزی که دستگاه فتوتراپی رو دارد معرفی کنید بهم که بتوانم برای درمان بیمارم اقدام کنم. با سپاس از شما 

 3. محمد
  +1

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من بیمارى ویتیلیگو دارم چند ساله همه دارویى استفاده کردم ولى نتیجه نگرفتم میخواستم ببینم با uvb خوب میشم؟

 4. بهزاد
  0

  سلام من پنج سال پسوریازیس دارم
  هزینه های سنگینی پرداختم
  آیا باروش uvb میشه در کمترین زمان خوب شد ؟
  آیا بیماری قابل برگشت هست؟
  هزینه درمان چقدره؟
  در ضمن من تهران هستم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر در موارد شدید اشعه درمانی توصیه می شود که بسیار هم موثر بوده و از جلسه بیستم به بعد درمان بسیار چشمگیر بوده (دو الی سه ماه) و با کامل کردن درمان با نظر پزشک می تواند روش موثر و کم هزینه ای باشد. بیماران پسوریازیس بعد از بهبودی با هر نوع از روش های درمانی باید برای جلوگیری از بازگشت بیماری موارد قرار گرفته شده در سایت را رعایت کنند.

 5. علی
  0

  درماتیت Dyshidrotic (اگزمای Dyshidrotic) دارم آیا با این شیوه درمانی کلا خوب میشم یا خیر ؟

 6. اصالتى
  0

  سلام من از مرداد ١٣٧٨ پسوریازیس دارم و انواع داروها و روشها را استفاده کردم ولى مرتبا پس از چند ماه با شدت بیشترى شروع میشد تا اینکه شهریور سال ٩۵ دکتری را معرفى کردند که در بیمارستان شهدا تجریش در کلینیک پوست هستند پس از معاینه درمان به روش فوتوتراپى را در بیمارستان به مدت ۴ ماه انجام دادند و نتیجه این شد که به زندگى عادى برگشته ام و هیچ اثرى از پوسته ها در هیچ جاى بدنم وجود ندارد هزینه درمان با دفترچه بیمه تأمین اجتماعى از جلسه اى هزاروپانصد تومان شروع شد که باید ١٠ جلسه را یکجا پرداخت میکردم یعنى مبلغ ١۵ هزار تومان براى تقریبا یکماه!!!!! هفته اى ٣ جلسه!!!! البته تغییر قیمت در این مدت اعمال شد که آخرین جلسه درمان من در بهمن ٩۵ انجام شد هر جلسه ۵ هزار تومان یعنى ١٠ جلسه ۵٠هزار تومان!!!!! امیدوارم این اطلاعات ، به دوستانى که از این بیمارى رنج میبرند کمک کند تا به زندگى عادى و شاد  برگردند و طعم شیرین سلامتى را بچشند🙏🙏🙏🙏

  • پوریا
    
   0

   سلام جناب اصالتی عزیز
   امکان هست نام دکتر ی که تو بیمارستان شهدای تجریش شما رو ویزیت کردن رو بفرمایید، ممنون

   • admin
     
    0

    سلام در صورت گسترده بودن ضایعات دستور اشعه درمانی را همه پزشکان متخصص پوست می توانند بدهند.

   • مهدی
     
    0

    سلام ، بیمارستان امام خمینی

    (نزدیک میدان توحید) ، کلینیک واقع درساختمان مغز واعصاب ، طبقه ۵ ، دارای دستگاه های نور درمانی میباشد وهمچنین یک خانم دکتر مجرب بنام زهرا صفاریان ، استاد یار ومتخصص پوست در آنجا ویزیت میکند

 7. اسماعیل
  +2

  با سلام و خسته نباشید سوالی داشتم میخاستم بدونم آیا پرتو درمانی UVB باند نازک برای درمان بیماری ویتیلیگو موثر می باشد یاخیر.چون پزشکم گفته که پرتو درمانی کنم ممنون میشم پاسخ بدین

 8. بهرام حسین نژاد
  0

  با سلام میخواستم نزدیکترین مرکز دنور درمانی به کرج رو بدونم لطفا برای ویتیلیکو

 9. شايان
  0

  سلام میخواستم بدوم این دستگاه در مازندران وجود داره ؟
  تا ب حال از هر درمانی استفاده کردم جواب نداد 

  • admin
    
   0

   سلام معمولا بیمارستان های تخصصی پوست مرکز استان ها و همچنین پزشکان متخصص پوستی که بیشتر به تجهیزات پزشکی و لیزر مجهز هستند این نوع درمان را ارائه می دهند.

 10. اسماعیلی
  0

  سلام . آقای اصالتی اگر ممکن هست اسم پزشک رو بگین که ما هم استفاده کنم

 11. علي
  0

  سلام میخاستم بدونم نور درمانی واسه ناخن ها و ارترید هم تاثیر داره یا نه ؟؟

 • مطالب اخیر