چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
»   داروخانه پسوریازیس, داروهای سیستمیک  »   درمان آرتريت روماتوئيد و پسوريازيس شديد با سیکلوسپورین
4,622 بازدید
۱۲ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱۲:۴۶

درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس شدید با سیکلوسپورین

داروی سیستمیک سیکلوسپورین (cyclosporine) با نام تجاری نئورال (Neoral) در درمان آرتریت روماتوئید حاد و پسوریازیس شدید در صورت عدم پاسخ مناسب یا عدم تحمل نسبت به داروهای سیستمیک قبلی به کار می رود. داروی سیکلوسپورین به منظور کاهش و تضعیف سیستم ایمنی بدن بیماران پسوریازیس تجویز می شود. این دارو در درمان پلاک های پوستی شدید پسوریازیس و درمان ترکیبی با متوترکسات برای کنترل روماتیسم پسوریاتیکی بکار می رود. سیکلوسپورین اثر فوق العاده قاطع و کوبنده ای در پاک کردن پلاک های پوستی پسوریازیس در زمان کوتاه دارد.

Cyclosporine

شرکت سازنده:

شرکت نوارتیس (Novartis) یک شرکت چندملیتی داروسازی مستقر در بازل، سوئیس است، که از نظر میزان فروش، رتبه دوم از بزرگترین شرکت‌های داروسازی جهان را، به خود اختصاص داده است.شرکت داروسازی نوارتیس در سال ۱۹۹۶ از ادغام دو شرکت سیبا گایگی و شرکت ساندوز تشکیل شد. هر دو این شرکت‌ها دارای قدمت زیادی بوده و مجموعا نوارتیس را دارای تاریخچه عظیم ۲۵۰ ساله نمودند.

شرکت نوارتیس در سال ۱۹۹۸ نیز با همکاری دانشکده میکروبیولوژی دانشگاه کالیفرنیا به نام برکلی، شروع به دریافت مجوزهای مختلف بیوتکنولوژی کرد. این شرکت تحقیقات وسیعی در حوزه‌های بیوتکنولوژی انجام داد است و داروی سیستمیک سیکلوسپورین (cyclosporine) با نام تجاری نئورال (Neoral) ساخت این شرکت چند ملیتی می باشد.

مکانیسم اثر:

با مهار قابل برگشت و اختصاصی لنفوسیت ها در فاز GO و G1چرخه سلولی، باعث مهار لنفوسیت های کمکی و مهاری می شود و تولید IL-2 و فاکتور رشد لنفوسیت های T را نیز مهار می کند.

فارماکوکینتیک:

جذب این دارو از دستگاه گوارش متغیر و حدود ۳۰ درصد است. متابولیسم شدید کبدی دارد و نیمه عمر آن در کودکان حدود ۷ ساعت و در بزرگسالان حدود ۱۹ است و به طور عمده از طریق صفرا و مدفوع دفع می شود.

موارد منع مصرف:

در صورت حساسیت به یکی از اجزاء فرآورده، پرفشاری خون کنترل نشده یا بدخیمی ها نباید مصرف شود.

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا اگر داراری هر یک از شرایط و بیماری های زیر می باشید نباید از این دارو استفاده نمایید:

بیماری کلیوی
فشار خون بالا کنترل نشده و یا درمان نشده
هر نوع سرطان
سیکلوسپورین می تواند سطح سلول های خونی که با عفونت های موجود در بدن مبارزه می کنند را پایین آورد و یا باعث شود که بدن به تولید بیش از حد یک نوع خاصی از سلول های سفید خون نماید؛ همچنین در برخورد با شرایط خاص و جدی از جمله سرطان و عفونت شدید مغزی می تواند باعث از کار افتادگی و یا مرگ شود، و یا داشتن یک ویروس که می تواند باعث شکست کلیه پیوند شود؛ با توجه به این شرایط با پزشک معالج خود در مورد شرایط و بیماری های خاص خود را مشورت نمایید.

هشدارها:

۱. در صورت وجود عفونت های ویروسی یا باکتریائی و عیب کار کبد یا کلیه باید با احتیاط مصرف شود.
۲. در صورت بروز عیب کار کلیه طی درمان، مقدار مصرف دارو باید کاهش یابد.

عوارض جانبی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید:

تب، عرق کردن، لرز، بدن درد، علائم آنفلوانزا، زخم در دهان و گلو، از دست دادن وزن
تغییر در وضعیت ذهنی شما، مشکلات حرف زدن و یا راه رفتن، کاهش دید (ممکن است به تدریج آغاز شود و به سرعت بدتر)
کبودی یا خونریزی، پوست رنگ پریده، حساسیت به نور و یا تنگی نفس، ضربان سریع قلب، مشکل در تمرکز
درد در پایین کمر یا در طرفین، خون در ادرار، درد و سوزش هنگام ادرار
افزایش سریع وزن، ادرار کردن کم و یا هیچ
تورم، گرمی، قرمزی یا ترشح از پوست
استفراغ و اسهال خونی
تشنج
پتاسیم بالا (ضربان آهسته قلب، نبض ضعیف، ضعف عضلانی)
تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)
فشار خون خطرناک بالا (سردرد شدید، تاری دید، وزوز در گوش خود، اضطراب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب ناهموار)

تداخل دارویی:

مصرف همزمان کتوکونازول، آندروژن ها، آمیودارون، سایمتیدین، دانازول، مسددهای کانال های کلسیم، متوکلوپرامید، اریترومایسین یا استروژن ها باعث افزایش غلظت سرمی سیکلوسپورین می شود. مصرف همزمان تربینافین، کوتریموکسازول، ریفامپیسین، پروبوکول، کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین باعث کاهش غلظت سرمی سیکلوسپورین می شود.
مصرف همزمان سیکلوسپورین با مدرهای نگهدارنده پتاسیم ممکن است باعث افزایش پتاسیم خون می شود. مصرف همزمان سایر داروهای کاهنده سیستم ایمنی با سیکلوسپورین ممکن است خطر بروز عفونت را افزایش دهد.

سیکلوسپورین می تواند به کلیه ها آسیب برساند٬ این اثرات زمانی افزایش می یابد که شما این دارو را با برخی از داروهای دیگر، از جمله داروهای زیر استفاده نمایید:

ضد ویروس ها ، داروهای کاهش کلسترول ، شیمی درمانی ، تزریق آنتی بیوتیک ، دارو برای درمان اختلالات روده ، دارو برای درمان اختلالات خود ایمنی مثل MS ، دارو برای جلوگیری از رد پیوند اندام ، داروهای اسید معده (تاگامت ، زانتک) ، و برخی از داروهای کاهش درد و ورم مفاصل (از جمله آسپیرین، تیلنول ، آسپرین، و Aleve) .

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر :

قرص های ضد بارداری
ادرار آور ( قرص آب )
داروهای نقرس
داروهای قلب و ضد فشار خون
داروهای HIV و یا AIDS
داروهای تشنج
داروهای استروئیدی ( دهان، بینی، استنشاقی و یا تزریقی )
مخمر سنت جان

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مشخص نیست که سیکلوسپورین می تواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ دکتر شما تعیین خواهد کرد که آیا این دارو بی خطر است و یا آیا میتواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ قبل از اینکه شما از سیکلوسپورین استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید.
سیکلوسپورین میتواند به شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

نکات قابل توصیه:

۱. بیماران مصرف کننده سیکلوسپورین باید تحت نظر کامل پزشک باشند.
۲. اندازه گیری غلظت سرمی سیکلوسپورین، کرآتینین، BUN و اسید اوریک طی درمان با دارو ضروری است.
۳. در صورت بروز هر نوع عفونت باید درمان آن سریعاً انجام شود. ممکن است به کاهش مقدار مصرف سیکلوسپورین نیاز باشد.
۴. در صورت ظهور علائم رد پیوند باید مقدار مصرف افزایش داده شود.
۵. کودکان ممکن است به مقدار مصرف بیشتری از دارو نیاز داشته باشند.
۶. در سوء جذب ممکن است جذب خوراکی دارو کاهش یابد.
۷. افزایش فشار خون ناشی از این دارو را می توان با تجویز داروهای ضدفشار خون بالا کاهش داد. ولی به دلیل اینکه سیکلوسپورین پتاسیم خون را افزایش می دهد، از مدرهای نگهدارنده پتاسیم نباید استفاده شود.

مقدار مصرف:

در پسوریازیسی که بسیار التهابی است و یا بسیار مقاوم است بهتر است با حداکثر دوز درماتولوژیک یعنی ۵mg/kg شروع کنیم. چون اگر بخواهیم با دوز ۳mg/kg شروع کنیم، این دوز حتی بعنوان دوز نگهدارنده در نیمی از موارد پسوریازیس مؤثر نیست. وقتی بیماری کنترل شد هر یک هفته درمیان ۱mg/kg کم میکنیم تا به حداقل دوز مورد نیاز برسیم.
درمواردی که پسوریازیس نسبتاً پایدار پلاکی است و یا خیلی شدید نیست، میتوانیم با ۳-۲.۵ mg/kg شروع کنیم. اگر تا یک ماه بهبودی ایجاد نشد هر دوهفته یکبار  ۱-۰.۵ mg/kg زیاد میکنیم اما نباید از دوز حداکثر درماتولوژی (۵mg/kg) تجاوز کنیم، اما به هر حال شروع با دوز ۵mg/kg بهترین نتیجه را دارد.

اگر تا سه ماه پاسخ کافی با ۵mg/kg نداشتیم درمان را قطع میکنیم، بهتر است درمان را ناگهان قطع نکنیم و به تدریج با یک درمان دیگر جایگزین کنیم. گزارشاتی از pustular flares بدنبال قطع سیکلوسپورین وجود داشته، برای بیمار چاق باید یک وزن ایده ال را درنظر بگیریم ودوز را محاسبه کنیم، اگر براساس وزن واقعی بیمار بدهیم ممکن است دوز زیادی داده باشیم. اگر پاسخ کافی وجود نداشت آنوقت دوز را بتریج زیاد میکنیم و براساس وزن واقعی محاسبه میکنیم.
برمبنای معیارهای FDA حداکثردوزدرماتولوژیک ۴mg/kg است و حداکتر مدت مصرف یکسال است که براساس معیارهای جهانی میتوان تا دو سال ادامه داد.

درمان نوبتی سیکلوسپورین و نئوتیگازون:

برخی داروها در درماتولوژی راه حل سریع ولی برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند. درحالیکه برخی داروهای دیگر به عنوان درمان نگهدارنده مناسب و بهتر است سیکلوسپورین بطور آهسته کم شود بجای اینکه سریعا قطع شود، مگر اینکه در موارد خاصی مجبور باشیم دارو را سریع قطع کنیم.

چون نئوتیگازون عوارض کلیوی ندارد و سیکلوسپورین هم عوارض کبدی ندارد، به عنوان درمان سیکلوسپورین ترکیبی با یکدیگر مناسب هستند. عارضه مشترک آنها بالابردن چربی های خون است، این دو همچنین تداخل داروئی هم ندارند، زیرا توسط آنزیمهای مختلف متابولیزه میشوند. بهرحال سیکلوسپورین بعنوان یک quick fixes عالی و دوز بالای آن بخوبی تحمل میشود، همچنین قادر است ضایعات بیمار را پاک کند. دوز بالای آن خوب تحمل میشود  اما نئوتیگازون بعنوان یک درمان نگهدارنده ایده ال است نئوتیگازون در طولانی مدت ایمن است

اگر پسوریازیس شدید باشد میتوانیم هر دو را باهم شروع کنیم، اول نئوال را با حداکثر دوز درماتولوژیک ۵mg/kg یک ماه میدهیم تا بیماری خوب کنترل شود و بعداز ۳ تا ۴ هفته که مطمئن شویم بیمار نئورال را خوب تحمل میکند نئوتیگازون را با دوز۲۵mg روزانه شروع و سپس دوز نئوتیگازون را ۱۰ تا ۲۵mg هردو تا چهار هفته افزایش میدهیم آنقدر افزایش میدهیم تا حدی که بیمار بتواند تحمل کند، در این دوره دوز نئو تیگازون را همچنان در بالاترین حد حفظ میکنیم تا وقتی بیماری به میزان قابل توجهی پاک شود شروع به کم کردن دوز سیکلوسپورین میکنیم و نباید بیشتر از ۱mg/kgدر ماه کم کنیم.

مطالب مرتبط با این نوشته

  • مطالب اخیر

  • فهرست سایت

  • داروهای جدید