سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
»   انواع پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   پسوریازیس ناخن چیست؟
53,482 بازدید
۱۷ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۹:۳۳

پسوریازیس ناخن چیست؟

ناخن بخشی از دستگاه پوششی بدن است. صفحات حفاظتی که ناخن نامیده می‌ شوند، انتهای انگشتان دست وناخن انگشتان پا را می ‌پوشانند. ناخنها اساسا از کراتین که یک پروتئین درشت مولکول در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند. ناخنها از ماتریکس که زیر یک چین پوستی به نام کوتیکول قرار دارد و از لانولا (ماهک) که منطقه‌ای هلالی شکل در قاعده ناخن است، رشد می ‌کنند. ناخنها هنگامیـکه در شرایط ایده آلی باشند بسیار جـذاب میباشند. ناخنها منعکس کننده عادت های خوب و بد فـرد هستند. از هـمـه مــهمتر آن که ناخن هـا سلامت عمومی بدن را بازتاب می کنند. اگر چه تغیرات ناخن همراه با بسیاری از شرایط ممکن است متغیر باشد، این تغییرات به ندرت اولین علامت برای بیماریست و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند مثلا همه افراد با ناخن سفید همیشه مبتلا به هپاتیت نیستند اما اگر شما در مورد ظاهر ناخن های خود به سوال جدی برخورد کردید حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید. گاهی اوقات با افزایش سن ناخن ها بسیار رنگ پریده یا سفید می شوند. اما می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی هم باشد، مانند بیماری پوستی پسوریازیس.

psoriatic-nail-disease-(psoriasis)

پسوریازیس ناخن:

پسوریازیس می تواند ناخن های انگشت و پا را مبتلا کند و باعث ایجاد فرورفتگی های کوچک، رشد غیر طبیعی ناخن و تغییر رنگ آن گردد. ناخن های فرد مبتلا ممکن است شل یا از بستر آن جدا شود که به انکولیز می گویند. در موارد شدید ناخن ها خرد می شوند و فرو می ریزند.سطح ناخن موج دار و یا حفره دار میتواند نشانه های اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن مشترک است؛ پوست زیر ناخن قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد.

پسوریازیس یک بیماری مزمن التهابی سیستمیک است و پوست، ناخن، مفاصل را درگیر می کند. ناخن ها تقریباً در ۵۰% بیماران مبتلا به پسوریازیس درگیر می شوند و تداوم آن تا پایان عمر بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده شده است. ناخن ها به ندرت تنها قسمت درگیر در این بیماری می باشد. مهمتر از آنچه ذکر شد این است که پسوریازیس ناخن می تواند منجر به درد و ناراحتی شدید و منجر به اختلال در کیفیت زندگی و کار بیمار شود.

ارتباط پسوریازیس ناخن و ورم مفاصل:

یک ارتباط بسیار قوی بین پسوریازیس ناخن با ورم مفاصل پسوریاتیک وجود دارد. در ۷۰ درصد بیماران مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک ابتلا به بیماری ناخن گزارش شده است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پسوریازیس ناخن می تواند علامت بیماری مفصل پیش رونده در سال های آتی زندگی بیمار باشد. برای برخی از بیماران پسوریازیس ناخن دست در مقایسه با ناخن انگشت پا دارای مشکلات زیادتری است. به علاوه پسوریازیس ناخن انگشت پا در درجه دوم عفونت های قارچی قرار دارد که می تواند منجر به پیچیده شدن ارزیابی درمان گردد. درمان با استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (immunosuppressive medications) می تواند در گسترش عفونت قارچی ناخن (onychomycosis) در بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن انگشت پا تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که در اغلب بررسی ها پسوریازیس ناخن انگشت پا به صورت مجزا مورد مطالعه قرار می گیرد.

از نظر بالینی با توجه به ناحیه فرایند التهاب، بیماری ناخن به شکل های مختلفی بروز می کند. درگیر شدن ماتریکس ناخن منجر به سوراخ سوراخ شدن ناخن (Nail pitting) (شایع ترین یافته در پسوریازیس ناخن)، دیستروفی ناخن، سفید شدن می شود. از نشانه های پسوریازیس بستر ناخن جدا شدن بدون درد ناخن از بستر آن (اونیکولیز)، ایجاد لکه های روغنی، هیپرکراتوز subungual و خونریزی اسپلینتر می باشد. شاخص شدت درگیری پسوریازیس ناخن (NAPSI) برای اندازه گیری تغییراتی که در طول زمان در بیماری ناخن رخ می دهند مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این مقیاس هر ناخن به چهار ربع تقسیم می شود. برای هر ربع یک نمره برای نشانه بیماری ماتریکس و یک نمره برای نشانه درگیری بستر ناخن اختصاص داده می شود. برای ناخنی که در آن هیچ یک از علائم بیماری وجود نداشته باشد نمره صفر در نظر گرفته می شود.. حداکثر نمره برای هر ناخن ۸ می باشد (۴ نمره برای ماتریکس و ۴ نمره برای بیماری بستر ناخن) . با این حساب حداکثر نمره NAPSI با اندازه گیری بیماری انگشتان دست ۸۰ و برای یک انگشت خاص حداکثر نمره ۸ است. این مقیاس شدت وسعت بیماری در ناخن را نشان می دهد اما با استفاده از این مقیاس نمی توان شدت درگیری ناخن را محاسبه کرد. از این رو یک NAPSI اصلاح شده پیشنهاد شده است که به هر دو درگیری بستر و درگیری ماتریکس ناخن نمره شدت ۳۰-۰ را اختصاص می دهد. برخی از مطالعات از نمره شدت یک ناخن هدف و یا از یک نمره شدت کلی استفاده می کنند. مقیاس های دیگر نیز برای اندازه گیری شدت درگیری ناخن مورد استفاده قرار گرفت است اما اغلب مطالعاتی که در اینجا مورد بررسی قرار گرفته اند شکلی از NAPSI را به کار گرفته اند. استفاده از طیف گسترده ای از اقدامات عینی با مداخلات متنوع در مطالعات پسوریازیس ناخن مقایسه نتایج درمان را دشوار ساخته است.

درمان پسوریازیس ناخن:

مجموعه ای از گزینه های درمان پسوریازیس ناخن در دسترس می باشند از جمله می توان به محصولات موضعی، مداخلات رویه ای و عامل های سیستیک دهانی و بیولوژیکی اشاره کرد. نفوذ ضعیف داروهای موضعی به ناخن و بافت های اطراف آن، درد ناشی از تزریق داخل ضایعه، عوارض جانبی و نظارت بر درمان سیستمیک و پایبندی بیمار به درمان از عوامل مهم دردرمان بیماری ناخن می باشد. به دلیل آنکه بسیاری از روش های معمول که غالباً برای درمان پسوریازیس به کار گرفته می شوند منتشر نشده اند و از کارآزمایی تصادفی، دو سویه کور و تحت کنترل با پلاسبو به منظور درمان بیماری ناخن استفاده شده است، بررسی های اخیر کوکران به پزشکان کمکی در جهت اتخاذ یک تصمیم آگاهانه به منظور انتخاب بهترین روش درمان برای بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن نمی کند. نقد و بررسی های متعددی در ارتباط با پسوریازیس ناخن و روش های درمان توسط دیگران منتشر شده است. همچنین مجموعه ای از توصیه ها در کنفرانس اجماع دلفی در همین ارتباط منتشر شده است. هدف ما بر این است که با یک نگاه انتقادی به بررسی و شناسایی روش های انتشار یافته و ارائه روش های بر پایه شواهد به منظور درمان بیماران متبلا به این اختلال چالش برانگیز می باشد.

با اینکه درمان پسوریازیس ناخن می تواند دشوار باشد اما تاثیر قابل توجهی بر زندگی اشخاص دارد. تعداد کمی از مقالات مرتبط با کارآزمایی تحت کنترل وجود دارد که روش های درمانی پسوریازیس ناخن را مورد ارزیابی قرار داده اند.

شواهد براساس جست و جو در پایگاه PubMed برای مقالات مرتبط با درمان پسوریازیس ناخن از ۱ جولای ۱۹۴۷ تا ۱۱ می ۲۰۱۴ بدون محدودیت زبان ادامه یافت.

یافته ها: توصیه های درمانی برای چهار سناریو بالینی پسوریازیس ناخن بر اساس شواهد بررسی شده در این مطالعه و نظر متخصصین هیئت پزشکی بنیاد ملی پسوریازیس گسترش یافت. در روش درمان پسوریازیس ناخن بین توجه به شدت بیماری پوست، ورم مفاصل پسوریاتیک، شدت بیماری ناخن با اختلال همزمان تاثیر بر کیفیت زندگی تعادل برقرار شود. تمام بیماران باید مورد ارزیابی عفونت های قارچی (onychomycosis) قرار بگیرند زیرا عفونت های قارچی می توانند بیماری پسوریازیس ناخن را بغرنج کنند. برای نوعی از بیماری که فقط محدود به ناخن ها می شود کورتیکو استروئید های (کورتون) موضعی با قدرت بالا با و یا بدون کلسی پوترپول گزینه اولیه می باشد. در بیمارانی که شدت درگیری ناخن بسیار است درمان موضعی ناخن اثر بخش نبوده است و adalimumab، ustekinumab، etanercept، تزریق کورتون داخل ضایعه، متوترکسات سدیم (methotrexate sodium) و acitretin برای درمان توصیه می شوند. برای بیمارانی که شدت درگیری پوست و ناخن شدید است ادالیمومب، استکینوماب و اتانرسیت به شدت توصیه می شوند و متوترکسات ، ترتین، Infliximab و apremilas توصیه می شوند. در خاتمه برای بیماری که درگیری در نواحی ناخن، پوست و مفصل شدید است ادالیمومب، اتانرسیت، استکینوماب، اینفلیکیسماب، متوترکسات، اپرمیلاست و گولیموماب (golimumab) توصیه می شوند.

نتیجه گیری:

درمان پسوریازیس ناخن با چالش های بالینی همراه می باشد، داده های کارآزمایی بالینی محدود و نتایج متناقضی در این باره منتشر شده است. از این رو اساس مقاسیه گزینه های درمانی با با مشکل مواجه شده است. توصیه های درمانی انجمن پزشکی بنیاد ملی پسوریازیس در تصمیم گیری های مرتبط با انتخاب گزینه درمان به پزشکانی که بیماران مبتلا به پسوریازیس ناخن را مداوا می کنند کمک خواهد نمود.

مطالب مرتبط با این نوشته

پسوریازیس خال‌خال (Guttate) یک شکل از پسوریازیس است که اغلب در دوران کودکی شروع می‌شود. این رایج ترین نوع پسوریازیس، پس از پسوریازیس پلاکی است. ۱۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا می‌شوند، دچار پسوریازیس خال خال یا گوتات هستند. علائم پسوریازیس...
پسوریازیس اریترودرمیک (Erythrodermic)  بدترین و شدیدترین نوع پسوریازیس است که به صورت اریتم سراسر پوسته‌ ریز در تمام بدن و به صورت حاد ظاهر می شود.در پسوریازیس اریترودرمیک 90 درصد سطح پوست بدن قرمز می شود و نیاز به درمان...
پسوریازیس چرک دار یا پوسچرلر (Pustular) نوعی نادر از پسوریازیس می باشد که در آن کورک های چرک دار کوچکی (ضایعات سر سفید) در کلیه قسمت های بدن یا محدود در کف دست ها، کف پاها یا سایر قسمت ها...
پسوریازیس پلاکی یا والگاریس(Plaque Psoriasis) شایع ترین نوع بیماری پسوریازیس است و حدودا 90 درصد مبتلایان به پسوریازیس از این نوع از بیماری رنج می برند. نشانه های آن شامل، جراحات و زخم های پوستی خشک و قرمز می باشد، که...

137 دیدگاه برای پسوریازیس ناخن چیست؟

 1. هانی
  0

  سلام خسته نباشید
  من روی پوستم خشکی های کوچک و قرمز داره و سرم هم پوسته پوسته میشه و زخم ها ناحیه دست و پا و کمرمه ولی هیچ خارشی نداره و بیوپسی گفتن پسو نیست و پیتریازیس روبرا پلاریس دارم و ناخن های دستم هم چندتاشون حفره داره که همه اینها برام بعداز زایمانم ایجاد شد. همه علایم مثل پسو غیراز خارش و حتی درد در ناحیه کمر هم دارم میخواستم بپرسم ایا میشه که بیماری من تبدیل به صدف بشه یا دو بیماری جدا از همن؟؟؟؟ زخم هارو با پماد های ترکیبی سرکوب میکنم.
  ممنون از مطالب مفید و سایت خوبتون

 2. مهسا
  0

  با سلام و خسته نباشید
  من تقریبا ۱۲ سال هست که ناخنهای هر دو دستم پسوزیاریس داره ،ناخن ها از بستر جدا شده ولی حفره ای روی سطح ناخن نیست
  بعد از کلی دیدن پزشک و دادن ازمایشهای قارچی تازه تشخیص این بیماری رو دادن
  از پمادهای موضعی استفاده میکنم ،یه دوره از ژل دایوبت و دو محلول کلوتریمازول و کلوبتازول استفاده کردم به طور قابل توجهی درد ناخن هام کم شد و ظاهرشون خوب شد و رو به بهبود بود
  دوره دوم از درمان ژل دابوبت پیدا نکردم و دکتر پماد دایوبت تجویز کردن به همراه پماد کلوبت و محلول کلوتریمازول
  ولی دوباره بیماری تشدید شد
  میخواستم بدونم تغییر دارو باعث برگشت بیماری شده؟
  برای درد مفاصل دارو باید خورد؟

  • admin
    
   0

   سلام ۱) پسوریازیس درمان مادام العمر ندارد. ۲)خانم ها به علت استفاده از مواد شوینده امکان عود بیشتر است پس بهتر است زمان استفاده از دستکش نخی و بعد دستکش های شوینده استفاده شود. ۳)گلیسیرین یکی از بهترین مواد روان کننده است که می‌تواند به درمان پسوریازیس ناخن کمک کند. ۴)روغن درخت چای دارای خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی، ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی است که روش مناسبی برای درمان پسوریازیس ناخن می‌باشد. ۵) یک ارتباط بسیار قوی بین پسوریازیس ناخن با ورم مفاصل پسوریاتیک وجود دارد. در ۷۰ درصد بیماران مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک ابتلا به بیماری ناخن گزارش شده است. ۶) برای نوعی از بیماری که فقط محدود به ناخن ها می شود کورتیکو استروئید های (کورتون) موضعی با قدرت بالا با و یا بدون کلسی پوترپول گزینه اولیه می باشد. ۷) در بیمارانی که شدت درگیری ناخن بسیار است درمان موضعی ناخن اثر بخش نبوده است و adalimumab، ustekinumab، etanercept، تزریق کورتون داخل ضایعه، متوترکسات سدیم (methotrexate sodium) و acitretin برای درمان توصیه می شوند. ۸) برای بیمارانی که شدت درگیری پوست و ناخن شدید است ادالیمومب، استکینوماب و اتانرسیت به شدت توصیه می شوند و متوترکسات ، ترتین، Infliximab و apremilas توصیه می شوند. ۹) در خاتمه برای بیماری که درگیری در نواحی ناخن، پوست و مفصل شدید است ادالیمومب، اتانرسیت، استکینوماب، اینفلیکیسماب، متوترکسات، اپرمیلاست و گولیموماب (golimumab) توصیه می شوند. ۱۰) پسوریازیس ناخن دیر درمان می شود.

   • مهسا
     
    0

    مرسی ممنون از پاسختون
    یه سوال دیگه هم داشتم در مورد اینکه آیا اسخر یا کلا آب زیاد استفاده کردن برای پسوزیاریس ناخن مضر است؟چون رطوبت زیر ناخن میمونه خوب هست باید خشک بمونه ؟

 3. ستاره
  0

  سلام من تقریبایک ماهی میشه ناخن اشارم پهن شده وزیرش خالی شده اوایل فکرمیکردم براثرضربه اس تااینکه دوروزپیش دیدم دوتاازناخنهای دیگرم هم همین طورشدن امروزدکتررفتم گفت بیماری صدفی داریدبه من فقط دوتاکرم دادن به اسم بتامتازون یک درصدوکرم دست وناخن دکترژیلاخیلی نگرانم آیابااین داروهاخوب میشم آیادرمان صددرصدداره این بیماری وچندوقت طول میکشه تابهبودخواهش میکنم جواب بدین ممنون میشم

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر همه داروها جنبه کنترلی دارند و بیماری پسوریازیس ناخن نسبت به درمان مقاومتر است. پماد دایونکس هم موثر است.

 4. Maryam
  0

  منظورم اینه از همان دوران کودکی من این مشکل رو داشتم اما دکتر در اون زمان یا تشخیص ندادند یا گفتند غیر قابل علاجه

 5. Maryam
  -1

  با سلام من زنی هستم ۴۳ ساله و متاسفانه از همون زمان به بیماری پسوریازیس مبتلا بودم البته قبل با قارچ استباه گرفته شده بود من واقعا نمیدونم چیکار کنم فقط هم ناخن هایم درگیره البته با توجه به مطالبتون فهمیدم که چرا در سن پایین آرتروز پا گرفتم و الان حدود دو سال ام اس خفیف دارم و دو بار کورتن درمانی کردم لطفا راهنمایی بفرمایید به نظرتون کاشت ناخ انجام بدم یا..

 6. اسماعیلی
  +1

  سلام من۲۱سالم هستش روی ناخنای دستم حفره های ریز هستش ک کاملا واضح نیست رنگ ناخن هم تغییری نداشته ولی چند ماه قبل یکی از ناخن هم از استحکامش کم شده بود ک بعد درست شد الان هم یکی از ناخن هام استحکامش رو از دست داده ولی ب مقدار خیلی کم…این حفره ها هم الان روی یکی از ناخن هم بود ک ب مرور دیگه دیده نمیشه الان…و یکی از ناخن هام بدون حفره هست وبعضی از ناخن هم کمی پوسته پوسته میشه ..درد هم نداره ناخن هام…..پوست سرم هم کمی قسمت پایینش خارش داره ک گاهی اوقات پوسته پوسته میشه ولی با کنترل بهتر میشه در این مورد ب دکتر هم مراجعه کردم گفتن ک خارش وپوسته شدن سرتون حساسیت….میخواستم ببینم این ها میتونه علایم پسوریازیس باشه ممنون

  • admin
    
   0

   سلام علائم بیماری پسوریازیس عبارتند از:
   تکه های پوست قرمز، برجستگی های پر از چرک، و یا فلس های نقره ای
   مفاصل دردناک، متورم و یا سفت
   درد در منطقه آسیب دیده
   خارش در مکان های دیگر مانند آرنج ، زانو، کمر و صورت
   نیاز به معاینه می باشد ولی احتمال حساسیت بالا است به پزشک مراجعه نمایید تا داروی لازم نسخه شود

 7. صبا
  0

  سلام من مدت ده سال که ناخنام ازبسترجدامیشن اول زیرشون حفره ایجادمیشه واون حفره بزرگ میشه وجدامیشه ناخنام هم بعضیاشون زردن بعضی وقتاهم سبزمیشن زیرشم حالت پودرداره ناخنم ضخیم وشکننده شده .دکترپوست هم خیلی رفتم .تزریق انجام دادم مدت زیادی هم متوتروکسایداستفاده کردم حتی لیزرهم انجام دادم ولی خوب نشد دردهم دارن ناخنام ممنون میشم راهنماییم کنید

  • admin
    
   0

   درمان های انجام شده بسیار قوی بوده و اگر نتیجه ای به وجود نیاورده باشد می توان نتیجه گرفت که پسوریازیس شما به درمان بسیار مقاوم بوده و به همین دلیل می توانید برای کاهش اثر ظاهری آن با یک ناخن کار مشورت کنید.

 8. مهسان
  0

  سلام .من مدت چهار سال هس که ناخن هام دچار پیتینگ شده البته یه دونه از ناخن هام هنوز سالمه ولی هیچ کدام از علائم دیگه سودای صدفی رو ندارم و یکی از ناخن هام بعد مدت ها خوب شد الان دوباره حفره حفره شده این بیماری سودا هس؟

 9. هادی
  -1

  سلام مطلبتون در مورد نیل پسوریازیس بسیار عالی و کاربردی بود به جواب همه سوالاتم رسیدم، ممنون از شما بخاطر سایت خوبتون و اینکه انقدر با حوصله جواب تک تک سوالات رو میدید، خدا قوت، براتون طلب خیر دارم

 10. فاطمه
  +1

  با سلام به همه ی دوستان.
  من از سال ۱۳۸۹ درگیر بیماری پسوریازیس ناخن شدم  من دکترهای مختلفی رفتم و جواب نگرفتم  البته کرم سوریا تقریبا موثر بود. ولی خدا رو شکر از فروردین ۹۷ به طور معجزه آسایی ناخنم رو به بهبودی رفت.خیلی خیلی خوشحالم.کرم سوریا رو هر شب استفاده میکنم. البته من قبلاچون شاغل بودم  فشار روی ناخنم زیاد بود و استرس نیز داشتم. سعی کنید تو زندگی شاد باشید این خیلی مهمه و انرژی مثبت به خودتون بدید.من همیشه امید داشتم که ناخنم خوب میشه
  به امید بهبودی همه ی دوستان

 11. Asi
  0

  سلام. ممکنه لطف کنید و نحوهء استفاده از ژل یا پماد دایوبت روی ناخنهای دست و پا رو توضیح بدید و اینکه ژل بهتر و موثرتر هست یا پماد؟ و اینکه من میتونم همزمان از لاک هم استفاده کنم چون ظاهر ناخنهام آزارم میده و دوست ندارم کسی ببینه ظاهر ناخنهامو، با لاک پوشش میدم و اینکه من ژله لاک منهتن (اسپانیایی) استفاده میکنم البته چون ذکر کرده بودید که از مارکهای خوب لاک استفاده کنید خواستم بدونم این لاک مورد تایید هست؟
  سپاسگزارم

  • admin
    
   +2

   سلام برای کنترل پسوریازیس ناخن تا حد ممکن: لاک و پد ممنوع، بلند کردن ناخن ممنوع، فشار زیاد به ناخن ممنوع فقط با صابون کل تار دست شسته شود. ویتامین دی سه بدن همیشه فول باشد. ادویه جات و سرخ کردنی ممنوع استرس ممنوع. برای مصرف داروی موضعی هم پماد دایونکس یا کرم سوریا توصیه می شود.

 12. احمدی
  0

  سلام.
  حدود دو سال پیش درد شدید مفصل زانو داشتم.که الان با رژیم غذایی و ورزش خیلی بهتره.
  ولی همون دو سال پیش ناخن های شست هردو پام بی دلیل خونریزی کرد و بعد از مدتی زیرشون خالی شد و هی پایین تر رفت و ناخن هام یک سوم قبل شده. خیلی کوچیک و زشت شده و مدام داخل گوشتم فرو میره.
   دکتر رفتم تشخیص پسوریازیس دادن و داروها مؤثر نبود. به تازگی کمی از پوست بالای ناخنم بی حس شده.
  لطفا راهنماییم کنید.باید چیکار کنم؟؟
  فوق العاده از ظاهر ناخن هام بیزارم و قصد دارم برم بکشم ناخن هامو.

  • admin
    
   0

   سلام بیماران پسوریازیس به دلیل خطر ابتلا به ارتریت اگر دردی در مفصل های خود احساس می کنند حتما به پزشک آرتوپد مراجعه کنند. درمان پسوریازیس ناخن ممکن است اما صبر بیشتری می خواهد. بهداشت ناخن همیشه رعایت شود و داروها تا زمان درمان کامل تحت نظر پزشک مصرف شود. کشیدن ناخن همیشه موثر نبوده است معمولا کرم های دایونکس دایوبت و یا سوریا در درمان اختلالات ناخن کاربرد دارند.

 13. خدیجه
  0

  با سلام ممنون از وقتی که در اختیار ما میذارین و مطالب رو با حوصله و دقت پاسخ میدین
  من چند سالی هست که درگیر بیماری ناخن هستم ناخنهام از بستر جدا میشن بعد یه مدت بهبود دوباره به همون حالت برمیگردن هم ناخن های دست و هم پا
  ازمایش قارچ دادم منفی بود ولی با این حال۴ماه قرص تربینافینی که پزشکم تجویز کرده بودمصرف کردم که مربوط به قارچ بود و هیچ تاثیری نداشت
  ناخنام از لبه شروع به جدا شدن از بستر میکنن
  فرم اصلی ناخنم رو از دست میدم و قسمت های درگیر روبه زردی میرن
  بافت زیر ناخنم ضخیم میشه و روی ناخنمم شیار دار شده
  موقعی که ناخنم بلنده و لاک میزنم وضعیت بهتری دارم ولی اینم موقته
  آیا پسوریازیس دارم.؟؟ممنون میشم راه درمان بمن بدین چون واقعا افسرده شدم

 14. نسيم
  0

  سلام من مدت ۷سال ناخونم حفره اى هست وپستى بلندى داره چند سال پیش رفتم دکتر ازمایش قارچ نوشت گفت مشکل قارچى نداره پماد داد فایده نداشت امروز مجدد دکتر پوست رفتم و گفت بیمارى ناخونم صدفه اسمش و علاوه بر دستام ناخون هاى پامم درگیر کرده و دور تا دور ناخون دستم پوسته پوسته شده و خوب نمیشه دکتر بهم پماد ترکیبی به اسم clobeta و evcesin رو داده و گفت شبا بمال و کیسه بزار روش این پماد خوب هست? جواب میده رو این بیمارى یا باید از  روش دیگه اى درمان بشم?!!! ناخونم دقیقا. شبیه همون عکسى هست که اول این صغحه گذاشتین با همون شدت ممنون میشم زود جواب بدین

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر بله ترکیب کلوبتازول و اسرین جهت پسوریازیس ناخن کاربرد داشته اما به دلیل سرسخت بودن و مقاومت این ناحیه به درمان باید بیشتر صبوری کرد.

 15. صفیه
  -1

  سلام میشه خواهش کنم یه دکتر خوب در اصفهان کسی معرفی کنه برای این بیماری؟

 16. امیر
  0

  سلام.من‌ناخنم  تازگیا‌‌ راه‌راه شده  و نا همسطح
  و ۲تا انگشت شستم علاوه بر  خط های عمودی  تازگیا  دو تا قوس  با فرو‌رفتگی‌بیشتری‌ایجاد شده  ولی  هیچ تغییر‌رنگی‌نداشتن ناخنام
  دلیلش  چی‌ میتونه باشه؟
  مچکر

  • admin
    
   0

   سلام مشکلات ناخن متنوع هستند و به دلیل اینکه سابقه بیماری پوستی خاصی هم ندارید تشخیص اولیه ضروری است و نیاز به معاینه تخصصی پزشک می باشد.

 17. ameer
  0

  سلام
  من چند ساله مشکل اگزما نوک انگشتان دست دارم که با تجویز دارو مشکل حل میشه و بعد از چند وقت و رعایت نکردن برمیگرده .سریه اخر که خیلی شدید بود اون انگشتی که از همه درگیرتر بود از بالا ناخنش سفید شد و کم کم داشت به انتها میرفت که بعد از چند وقت مصرف داروی اگزما که ترکیبی بود شکل ناخن خوب شد و اگزما هم بهتر شد. اما ناخن های همون دست حفره های ریز سوزن سوزن روش ظاهر شد که تقریبا نصف ناخون هارو پوشش داده اما دست دیگه خیلی کمتره. درد نداره و استحکام ناخن ها تغییری نکرده! و هم چنین روی دو تا شست پام برامدگی هلالی مانند افقی به وجود امده و همچنین شکل ناخن پام یخورده ناخنش از بالا مثل دستم سفید شده که باز اون هم دردی نداره اما ناخن شستم نسبتا ضخیم شده
  ایا اینها پزوریازیس هست؟ چه دارویی تجویز میکنید؟ این رو هم اضافه کنم من برای ۲ماه شدیدا تحت استرس بالایی بودم که اکثر این اتفاق ها در ان زمان رخ داد و الان داروی ونلافاکسین مصرف میکنم
  در ضمن بنده ایران زندگی نمیکنم لطفا دارویی معرفی کنید ک در اروپا یافت بشه
  ممنون

  • admin
    
   0

   سلام علائمی که فرمودید بیشتر به پسوریازیس شبیه می باشد تا اگزما و درمان آن معمولا استفاده از کرم های مشتقات ویتامین دی بخصوص دایونکس می باشد.

 18. حدیث
  0

  سلام . حدود ۴ سال هست که در سطح بعضی از ناخن های دستم فرورفتگی ایجاد شده . البته به شکل دائم نیست . یعنی با رشد ناخن مجددا یک سطح صاف رشد میکند و بعد از مدتی دوباره فرورفتگی ها ایجاد می شوند . از لحاظ استحکام هم کاملا ناخن های محکمی دارم بطوریکه با فشار انگشت خیلی سخت خم می شوند . امکان دارد که این فرورفتگی ها ناشی از بیماری پسوریازیس باشد ؟

  • admin
    
   0

   سلام بهداشت ناخن را رعایت کنید و مطمعن باشد به اندازه کافی کلسیم بدن خود را تامین می کنید و وسواسی زیادی نکنید چراکه حفره های پسوریازیس ناخن ماندگاری بیشتری دارند و به این سرعت از بین نمی روند.

 19. گلبرگ
  0

  سلام چند وقته پیش من گلو درد گرفتم و سرفه های وحشتناک به شکلی که نتونسم بخوابم و دو بار اورژانس رفتم و کورتن بهم زدن و بعد روی ناخن هام فرورفتگی هایی مثل حفره های کوچیک دیدم و کمی هم ناخن هام درد میکنن و تمام ناخن هام هم این حفره ها رو دارن خیلی نگرانم ممکن کمکم کنید

  • admin
    
   0

   سلام پسوریازیس در بعضی موارد بعد از عفونت های گلو بارز می شود که به دلیل سابقه عفونت و بروز حفرها بر روی ناخن حتما رجوع به پزشک متخصص پوست جهت معاینه فراموش نشود.

 20. f.m
  0

  سلام
  وقت بخیر
  من چند هفته است که انگشت کوچک دست چپم دچار سطح زبر ولی نه رنگ ناخن هام تغییر کرده و نه از بسترش در اومده و شکننده شده
  ممکنه من هم دچار پسوریازیس ناخن باشم؟

  • admin
    
   0

   سلام پوست دست خود را مرطوب کنید بخصوص اگر دستتان را زیاد میشویید.ـ همچنین می توانید از روغن نارگیل برای بهبود آن استفاده کنید.

 21. فرزانه علاءالدینی
  0

  سلام من ۴۹ساله هستم الان شانزده ساله که ناخن شصت پام بیماری پسوریازیس داره آزمایش هم دادم وگفتن که قارچ نیست چون خواهر  شما داره پس این ه صدف ناخنه منتها  ناخن من شل نیست برعکس خیلی قطور میشه وزیر ناخنم پودرهای سفید تولید میشه رنگ ناخنم هم کاملا سفید شده  علاوه بر این داخل گوشم فرو میره که بیشتر اذیت میشم اگر ناخنم رابکشم و ریشه اش را بسوزونم درست میشه  یا خطرناکه؟لطفا راهنماییم کنید

  • admin
    
   0

   سلام یکی از روش هایی که بعضی از پزشکان برای بیماران به کار می گیرند برداشتن ناخن پسوریازیسی بوده به امید اینکه ناخن جدید ناخن سالمی از اب دراید که از هر شخص به هر شخص دیگر نتیجه متفاوت است. حنا به صورت مالیدن برای رفع ضایعات پسوریازیس ناخن هم کارساز است.

 22. عارف
  0

  سلام و خسته نباشید
  بنده روی تمام ناخنام به غیر از شصتام تعدادی حفره سطحی خیلی کم عمق و بسیار کوچک وجود داره. برای هر ناخن حدود پنج حفره. و اینکه رنگ ناخنام احساس میکنم خیلی کم رنگ متمایل به کبودی میزنه.
  ایا این حفره ها به دلیل پسوریازیس؟
  علت کبودی هم نشان از یه بیماری دیگست؟

  با تشکر از راهنماییتون

  • admin
    
   0

   سلام این حالت ممکن است در اثر ضربه ایجاد شود یا ممکن است ناشی از عوارض بیماری‌هایی نظیر پسوریازیس، اگزما یا آرتریت باشد.

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید