فتوتراپی هدفمند پسوریازیس با دستگاه لیزر اکسیلیت میو
فتوتراپی هدفمند پسوریازیس با دستگاه لیزر اکسیلیت میو

میلیون‌ها نفر در جهان به دلیل ابتلا به پسوریازیس (داء الصدف) از ناراحتی جسمی و روحی رنج می‌ برند. درمان‌ های پرهزینه‌ای که باید بارها تکرار شوند و عوارض جانبی جدی نیز به دنبال دارند، بسیاری از بیماران را نا امید کرده است. اما امروزه لامپ ابداعی تک فام اکسایمر (MEL@308 nm) اکسیلیت میو (EXCILITE-Μ) انقلابی […]

میلیون‌ها نفر در جهان به دلیل ابتلا به پسوریازیس (داء الصدف) از ناراحتی جسمی و روحی رنج می‌ برند. درمان‌ های پرهزینه‌ای که باید بارها تکرار شوند و عوارض جانبی جدی نیز به دنبال دارند، بسیاری از بیماران را نا امید کرده است. اما امروزه لامپ ابداعی تک فام اکسایمر (MEL@308 nm) اکسیلیت میو (EXCILITE-Μ) انقلابی را در زمینه درمان پیسی و پسوریازیس ایجاد کرده است. عرضه منبع نوری با طول موج ۳۰۸ نانومتر به فتوتراپی هدفمند پیشرفت انکارناپذیری را در درمان‌های قدیمی با منابع NB UVB به وجود آورده است. این فن‌آوری نوین، ابداع و راه‌اندازی شده توسط شرکت دکا، اثرهای جانبی را به ویژه در دراز مدت کاهش می‌دهد.

کاربرد دستگاه لیزر اکسیلیت میو:

فتوتراپی هدفمند با اکسیلیت میو: پیسی و پسوریازیس اختلال‌ های شایعی هستند که ۲ تا ۳ درصد از جمعیت جهان با آن درگیراند. پژوهش‌ های انجام شده در زمینه کیفیت زندگی بیماران موید این مطلب است که این بیماری‌ ها آسیب روحی قابل توجهی را همراه دارند و زندگی اجتماعی بیماران را مختل می‌ سازند. اکسیلیت میو راهکاری ایده‌آل است که تنها پس از چند جلسه سلامتی را برای بیماران به ارمغان می‌ آورد.

فن‌آوری چندظرفیتی برای اکسیلیت میو: اکسیلیت میو علاوه بر درمان پیسی و پسوریازیس، دستگاهی نوآورانه و کاربردی برای درمان ناراحتی‌ های پوستی نیز به شمار می‌ رود؛ نتایج رضایت‌ بخشی از درمان اگزما، طاسی منطقه‌ای، میکوزیس فونگوئید و اگزمای کف دست و پا با این دستگاه به دست آمده است.

فتوتراپی هدفمند و گزینشی: مزایا برای بیماران و پزشکان:

اکسیلیت میو در درمان پیسی و پسوریازیس مزایای مهم گوناگونی را نشان داده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعداد جلسات درمان در مقایسه با فتوتراپی NB UVB کمتر است. زمان جلسه‌ ها در مقایسه با لیزر کوتاه‌تر است. این دو ویژگی کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌ بخشد، بدون آن که اختلالی در فعالیت‌ های شغلی و زندگی اجتماعی وی به وجد آید.

سری مخصوص دستگاه انتخاب شکل و اندازه ناحیه تابش را ممکن می‌سازد. بنابراین فتوتراپی هدفمند می‌ شود و صرفاً ضایعه‌ ها، حتی موارد بسیار کوچک، درمان می‌ شود، بدون آن که پوست سالم پیرامون آسیبی ببیند. این گزینش پذیری در قیاس با NB UVB دوز تراکمی به کار برده شده برای بیمار را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

گزینش پذیری طول موج (۳۰۸ نانومتر) مداخله را بر روی ناحیه‌های ظریف‌ تری مانند صورت نیز ممکن می‌ سازد و اثرهای جانبی مانند سوزش و اریتما (سرخ شدن پوست) را به حداقل می‌ رساند.

هنگام استفاده از اکسیلیت میو بر خلاف PUVA نیازی به مصرف دارو نیست. موارد بالینی موفقیت‌آمیز نشان داده است که منبع نور MEL@308 nm دستگاه برای درمان بیمارانی موثر است که پیش از این از فتوتراپی NB UVB نتیجه دلخواه نگرفته‌اند.

فرایند اصلاح رنگدانه‌ای در درمان پیسی نسبت به NB UVB سریع‌تر است. به علاوه این فرایند را می‌توان به صورت جزیی روی ناحیه‌هایی مانند دست، آرنج و زانو انجام داد که درمان آنها با NB UVB موفقیت‌آمیز نبوده است.

dsgvdsv

طیف تابش منبع نوری MEL@308 nm تک فامی (۳۰۸ نانومتر) و شدت بالا (۵۰ میلی وات/ سانتی متر مربع) را نشان می‌ دهد.

ggndfgbdfh

با سری مخصوص دستگاه اکسیلیت میو می‌توان ناحیه‌های بزرگی (با سطح بیش از ۳۰ سانتی متر مربع) را به شیوه‌ای سریع و یکنواخت درمان نمود.

برخورداری از مزایای دستگاهی کم حجم با فن‌آوری منحصر به فرد:

اکسیلیت میو مزایای فن‌آوری پیشرفته را با طراحی کاربردی تلفیق می‌ کند.

اکسیلیت میو مانند لیزر تابش تک فامی با طول موج یکسان ۳۰۸ نانومتر و شدت بالای (۵۰ میلی وات/ سانتی متر مربع) دارد. اما مزایای اکسیلیت میو قابل مقایسه با منابع لیزر اکسایمر نیست، چرا که:

اکسیلیت میو با داشتن سری بزرگتر ناحیه‌ های بسیار بزرگتری (۳۰ انتی متر مربع) را به شیوه‌ای یکنواخت درمان می‌ کند. به این ترتیب زمان درمان بسیار کوتاه‌تر می‌ شود.

با توجه به مسدود بودن منبع، فرایند نگهداری پرهزینه یا پیچیده لیزرهای قدیمی دیگر ضرورتی ندارد.

عملکرد اکسیلیت میو بسیار سریعتر و گزینشی‌تر از دیگر گونه‌ های فتوتراپی، مانند NB UVB و PUVA است. هر چند هزینه این روش‌ها کمتر است، اما کارآمدی آنها از اکسیلیت میو کمتر است و احتمال آسیب دیدگی پوست سالم نیز وجود دارد.

فتوتراپی هدفمند با منبع MEL@308 nm تحولی چشمگیر را در زمینه درمان ناراحتی‌ های پوستی ایجاد کرده است. اکسیلیت میو مزایای فتوتراپی با لیزر را با لیزر طیف گسترده تلفیق کرده است و در این بین نقاط ضعف را از بین برده است.

صفحه رنگی لمسی استفاده از دستگاه را بسیار آسان می‌ سازد: پس از تست دستگاه برای تعیین کمترین میزان سرخ شدن پوست کافی است زمان تابش را مطابق پروتکل‌ های درمان دکا تنظیم کرد.