مدیریت پسوریازیس پوست سر چگونه است؟
مدیریت پسوریازیس پوست سر چگونه است؟

هنگامی که در پوست سر پسوریازیس ایجاد شود، گاهی اوقات ریزش مو بدنبال دارد. شگفتی اکثر مردم این است که علت ریشه ای ریزش مو، پسوریازیس نیست. پی بردن به این موضوع که ریزش مو چرا اتفاق می افتد و چگونه باید پسوریازیس پوست سر را مدیریت کرد، می تواند کمک کند. علل اصلی ریزش […]

هنگامی که در پوست سر پسوریازیس ایجاد شود، گاهی اوقات ریزش مو بدنبال دارد. شگفتی اکثر مردم این است که علت ریشه ای ریزش مو، پسوریازیس نیست. پی بردن به این موضوع که ریزش مو چرا اتفاق می افتد و چگونه باید پسوریازیس پوست سر را مدیریت کرد، می تواند کمک کند.

علل اصلی ریزش مو در بیماران پسوریازیس: معمولا علت اصلی ریزش مو یکی یا بیشتره دلایل زیر است:

پوسته دادن شدید پوست سر:

هنگامی که پسوریازیس پوست سر شدید است، پوسته های بسیار ضخیمی شروع به رشد میکنند. از بین بردن شدید این سطوح، اغلب باعث ریزش مو و همچنین پوست سر میشود.

خارش شدید:

پسوریازیس می تواند موجب خارش باور نکردنی شود، اما غالبا خاراندن پوست سر باعث کشیده شدن پوست و ریزش مو میشود. تکرار این کشیدن ها می تواند منجر به یک نوع ریزش مو به نام “کشش آلوپسی” شود.

درمان بیش از حد سخت پسوریازیس:

گاهی اوقات درمان پسوریازیس باعث از دست دادن موها میشود. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان پسوریازیس پوست سر، مانند سالیسیلیک اسید می تواند به طورموقت موجب آسیب مو و منجر به ریزش مو شود. همچنین، هر نوع درمان بیش از حد شدید و یا مداوم می تواند موجب ازهم گسیختگی و ریزش مو شود. در اغلب موارد، ریزش مو تا زمان توقف درمان ادامه دارد.

استرس:

ابتلا به پسوریازیس می تواند استرس زا باشد. در برخی افراد، استرس منجر به ریزش مو میشود. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند باعث شود تا بسیاری از موها به فاز “چرخه استراحت رشد مو(telogen) ” وارد شود. مو به مدت ۳ ماه در مرحله استراحت باقی می ماند. در پایان این مرحله، بدن تمام موهای در فاز استراحت را میریزد. وقتی که در یک زمان موهای بیش از حدی به مرحله استراحت برسند، بدن یکباره مقدار زیادی مو را میریزد.

راهنمایی متخصصین پوست برای کنترل پسوریازیس پوست سر:

در حالی که ممکن است به نظر برسد کنترل ریزش مو به علت پسوریازیس، تقریبا غیرممکن است، مدیریت پسوریازیس پوست سرمی تواند به طورموثری سبب کاهش ریزش مو شود. در اینجا راهنمایی هایی از طرف متخصصین پوست برای کنترل پسوریازیس پوست سر وجود دارد:

درمان:

• برطرف کردن پوسته ها با کشیدن مسواک به آرامی روی پوست. برطرف کردن و از بین بردن پوسته ها یک بخش ضروری از درمان پسوریازیس پوست سر است. راه حل این است که به آرامی انجام شود. چیدن پوسته ها می تواند پوست را بدتر کند و ، منجر به افزایش پسوریازیس شود. با گذشت زمان ، همچنین چیدن پوسته ها می تواند موجب گسترش alopecia شود ، یک نوع از ریزش مو.

• درمان پوست سر، مو نیست. وقتی که درخواست داروی موضعی برای پسوریازیس میشود، از جمله شامپوهای درمانی ، حتما از رسیدن دارو به پوست سر و شسته شدن کامل از روی همه نقاط، مطمئن شوید.

• اگر درمان بیش از حد خشن به نظر می رسد ، با یک متخصص پوست صحبت کنید. پوست سر مبتلایان به پسوریازیس ضخیم است ، بنابراین برای درمان پسوریازیس پوست سر، ممکن است نسبت به مناطق دیگر از داروی قوی تر استفاده شود. اگر دارو موجب نگرانی میشود، با یک متخصص پوست صحبت کنید. تعدادی درمان برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. جای گزینی درمان میتواند به عنوان درمان چرخشی کمک کننده باشد.

• اگر برای جلوگیری از ریزش مو چیزی به نظرتان نمی رسد ، با متخصص پوست مشورت کنید. علل بسیاری برای ریزش مو وجود دارد. علت ریزش مو در بیماران ممکن است ربطی به پسوریازیس و یا درمان آن نداشته باشد. نازک بودن ارثی پوست یا طاسی، از شایعترین علت ریزش مو است، که روی میلیونها نفر تاثیر می گذارد. متخصص پوست می تواند باعث کمک به تشخیص عامل اصلی ریزش مو و پیشنهاد گزینه های درمان شود.

مراقبت از مو

• سعی کنید شامپوهایتان را تغییر دهید. به نوبت از شامپوهای داروئی و غیر داروئی استفاده کنید تا در جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست سر و مو، کمک کند. برای اطمینان، قبل از استفاده از این روش با متخصص پوست مشورت کنید.

• بعد از هر شامپو از لوسیونهای نرم کننده استفاده کنید که می تواند به حفظ رطوبت پوست سر کمک کند. یک نرم کننده غیر داروئی نیز ممکن است برای کاهش بوی باقی مانده از برخی شامپوهای قیری، مفید باشد.

• اجازه دهید هوا موها را خشک کند. پوست مبتلا به پسوریازیس به شدت خشک است. سشوار می تواند خشکی را تشدید کند و ریزش مو را افزایش دهد. محدود کردن استفاده از سشوار و ژلهای حالت دهنده برای کاهش خشکی کمک می کند.

• در باره گزینه های حالت دهنده مو، ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید. در حالی که رنگ مو ، حالت دهنده های دائمی ، صاف کننده ها و اسپری های مو می تواند خودش موجب تقویت عزت نفس شود، همچنین می توانند پسوریازیس پوست سر را تحریک کنند. تا به حال در بعضی موارد، مواد شیمیایی به موهای شکننده آسیب زده است که منجر به ریزش مو شده است. قبل از استفاده از هر یک از این محصولات مراقب مو، محصول را در یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید یا از متخصص پوست سئوال کنید که چگونه می توان از این محصول استفاده کرد.

مراقبت از خود :

• ناخن ها را کوتاه نگه دارید. برای بسیاری از افراد ، خاراندن اجتناب ناپذیر است. ناخن های کوتاه می تواند یکی ازراههای خاراندن پوست سر باشد که از زخم کردن جلوگیری کند.

• پوشیدن کلاه یا روسری یا تراشیدن سر. تا زمانی که مو رشد میکند ، این استراتژی می تواند برخی از تشویش های ناشی از ریزش فراوان مو را کاهش دهد.
• عضو گروه پشتیبانی پسوریازیس شوید. تاثیرات روانی ریزش مو ، حتی به طور موقت ، می تواند ناراحت کننده باشد. به اشتراک گذاشتن تجارب به حس تنهائی و سرخوردگی کمک می کند. برای پیدا کردن و یا شروع یک گروه پشتیبانی، سایت بنیاد ملی پسوریازیس را در مورد گروه های حمایتی ببینید.

نگاه خوش بینانه :

در حالی که ریزش مو در بیماران می تواند احساس آنها را ویران کند ، دانستن بعضی از حقایق کلیدی در مورد پسوریازیس پوست سر میتواند برخی از اضطراب ها را کاهش دهد.

حقیقت اول: به محض اینکه پسوریازیس پوست سر نمایان میشود ، بیشتر بیماران تصور میکنند که ریزش موهای آنها موقتی است.

در مرحله دوم، زمانی که بیمار با پزشکان متخصص پوست مشورت میکند، برای افرادی که به مدت طولانی از پسوریازیس رنج می برند بسیار عالی است که، برای درمان آنها راهنمایی وجود دارد.