پنجشنبه, ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
»   انواع پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   پسوریازیس پوست سر
5,463 بازدید
۱۷ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۹:۵۵

پسوریازیس پوست سر

هنگامی که در پوست سر پسوریازیس ایجاد شود ، گاهی اوقات ریزش مو بدنبال دارد. شگفتی اکثر مردم این است که علت ریشه ای ریزش مو، پسوریازیس نیست. پی بردن به این موضوع که ریزش مو چرا اتفاق می افتد و چگونه باید پسوریازیس پوست سر را مدیریت کرد، می تواند کمک کند.

علل اصلی ریزش مو در بیماران پسوریازیس:

معمولا علت اصلی ریزش مو یکی یا بیشتره دلایل زیر است :

• پوسته دادن شدید پوست سر :
هنگامی که پسوریازیس پوست سر شدید است ، پوسته های بسیار ضخیمی شروع به رشد میکنند. از بین بردن شدید این سطوح، اغلب باعث ریزش مو و همچنین پوست سر میشود.

• خارش شدید :
پسوریازیس می تواند موجب خارش باور نکردنی شود ، اما غالبا خاراندن پوست سر باعث کشیده شدن پوست و ریزش مو میشود. تکرار این کشیدن ها می تواند منجر به یک نوع ریزش مو به نام “کشش آلوپسی” شود.

• درمان بیش از حد سخت پسوریازیس :
گاهی اوقات درمان پسوریازیس باعث از دست دادن موها میشود. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان پسوریازیس پوست سر، مانند سالیسیلیک اسید می تواند به طورموقت موجب آسیب مو و منجر به ریزش مو شود. همچنین ، هر نوع درمان بیش از حد شدید و یا مداوم می تواند موجب ازهم گسیختگی و ریزش مو شود. در اغلب موارد ، ریزش مو تا زمان توقف درمان ادامه دارد.

•استرس :
ابتلا به پسوریازیس می تواند استرس زا باشد. در برخی افراد ، استرس منجر به ریزش مو میشود. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند باعث شود تا بسیاری از موها به فاز “چرخه استراحت رشد مو(telogen) ” وارد شود. مو به مدت ۳ ماه در مرحله استراحت باقی می ماند. در پایان این مرحله ، بدن تمام موهای در فاز استراحت را میریزد. وقتی که در یک زمان موهای بیش از حدی به مرحله استراحت برسند ، بدن یکباره مقدار زیادی مو را میریزد.

راهنمایی متخصصین پوست برای کنترل پسوریازیس پوست سر:

در حالی که ممکن است به نظر برسد کنترل ریزش مو به علت پسوریازیس، تقریبا غیرممکن است، مدیریت پسوریازیس پوست سرمی تواند به طورموثری سبب کاهش ریزش مو شود. در اینجا راهنمایی هایی از طرف متخصصین پوست برای کنترل پسوریازیس پوست سر وجود دارد:

درمان :
• برطرف کردن پوسته ها با کشیدن مسواک به آرامی روی پوست. برطرف کردن و از بین بردن پوسته ها یک بخش ضروری از درمان پسوریازیس پوست سر است. راه حل این است که به آرامی انجام شود. چیدن پوسته ها می تواند پوست را بدتر کند و ، منجر به افزایش پسوریازیس شود. با گذشت زمان ، همچنین چیدن پوسته ها می تواند موجب گسترش alopecia شود ، یک نوع از ریزش مو.

• درمان پوست سر، مو نیست. وقتی که درخواست داروی موضعی برای پسوریازیس میشود، از جمله شامپوهای درمانی ، حتما از رسیدن دارو به پوست سر و شسته شدن کامل از روی همه نقاط، مطمئن شوید.

• اگر درمان بیش از حد خشن به نظر می رسد ، با یک متخصص پوست صحبت کنید. پوست سر مبتلایان به پسوریازیس ضخیم است ، بنابراین برای درمان پسوریازیس پوست سر، ممکن است نسبت به مناطق دیگر از داروی قوی تر استفاده شود. اگر دارو موجب نگرانی میشود، با یک متخصص پوست صحبت کنید. تعدادی درمان برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. جای گزینی درمان میتواند به عنوان درمان چرخشی کمک کننده باشد.

• اگر برای جلوگیری از ریزش مو چیزی به نظرتان نمی رسد ، با متخصص پوست مشورت کنید. علل بسیاری برای ریزش مو وجود دارد. علت ریزش مو در بیماران ممکن است ربطی به پسوریازیس و یا درمان آن نداشته باشد. نازک بودن ارثی پوست یا طاسی، از شایعترین علت ریزش مو است، که روی میلیونها نفر تاثیر می گذارد. متخصص پوست می تواند باعث کمک به تشخیص عامل اصلی ریزش مو و پیشنهاد گزینه های درمان شود.

مراقبت از مو
• سعی کنید شامپوهایتان را تغییر دهید. به نوبت از شامپوهای داروئی و غیر داروئی استفاده کنید تا در جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست سر و مو، کمک کند. برای اطمینان، قبل از استفاده از این روش با متخصص پوست مشورت کنید.

• بعد از هر شامپو از لوسیونهای نرم کننده استفاده کنید که می تواند به حفظ رطوبت پوست سر کمک کند. یک نرم کننده غیر داروئی نیز ممکن است برای کاهش بوی باقی مانده از برخی شامپوهای قیری، مفید باشد.

• اجازه دهید هوا موها را خشک کند. پوست مبتلا به پسوریازیس به شدت خشک است. سشوار می تواند خشکی را تشدید کند و ریزش مو را افزایش دهد. محدود کردن استفاده از سشوار و ژلهای حالت دهنده برای کاهش خشکی کمک می کند.

• در باره گزینه های حالت دهنده مو، ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید. در حالی که رنگ مو ، حالت دهنده های دائمی ، صاف کننده ها و اسپری های مو می تواند خودش موجب تقویت عزت نفس شود، همچنین می توانند پسوریازیس پوست سر را تحریک کنند. تا به حال در بعضی موارد، مواد شیمیایی به موهای شکننده آسیب زده است که منجر به ریزش مو شده است. قبل از استفاده از هر یک از این محصولات مراقب مو، محصول را در یک قسمت کوچک از پوست آزمایش کنید یا از متخصص پوست سئوال کنید که چگونه می توان از این محصول استفاده کرد.

مراقبت از خود :
• ناخن ها را کوتاه نگه دارید. برای بسیاری از افراد ، خاراندن اجتناب ناپذیر است. ناخن های کوتاه می تواند یکی ازراههای خاراندن پوست سر باشد که از زخم کردن جلوگیری کند.

• پوشیدن کلاه یا روسری یا تراشیدن سر. تا زمانی که مو رشد میکند ، این استراتژی می تواند برخی از تشویش های ناشی از ریزش فراوان مو را کاهش دهد.
• عضو گروه پشتیبانی پسوریازیس شوید. تاثیرات روانی ریزش مو ، حتی به طور موقت ، می تواند ناراحت کننده باشد. به اشتراک گذاشتن تجارب به حس تنهائی و سرخوردگی کمک می کند. برای پیدا کردن و یا شروع یک گروه پشتیبانی، سایت بنیاد ملی پسوریازیس را در مورد گروه های حمایتی ببینید.

Scalp-Psoriasis-Pictures-3

نگاه خوش بینانه :
در حالی که ریزش مو در بیماران می تواند احساس آنها را ویران کند ، دانستن بعضی از حقایق کلیدی در مورد پسوریازیس پوست سر میتواند برخی از اضطراب ها را کاهش دهد. حقیقت اول : به محض اینکه پسوریازیس پوست سر نمایان میشود ، بیشتر بیماران تصور میکنند که ریزش موهای آنها موقتی است. در مرحله دوم ، زمانی که بیمار با پزشکان متخصص پوست مشورت میکند، برای افرادی که به مدت طولانی از پسوریازیس رنج می برند بسیار عالی است که ، برای درمان آنها راهنمایی وجود دارد.

مطالب مرتبط با این نوشته

پسوریازیس خال‌خال (Guttate) یک شکل از پسوریازیس است که اغلب در دوران کودکی شروع می‌شود. این رایج ترین نوع پسوریازیس، پس از پسوریازیس پلاکی است. ۱۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا می‌شوند، دچار پسوریازیس خال خال یا گوتات هستند. علائم پسوریازیس...
پسوریازیس اریترودرمیک (Erythrodermic)  بدترین و شدیدترین نوع پسوریازیس است که به صورت اریتم سراسر پوسته‌ ریز در تمام بدن و به صورت حاد ظاهر می شود.در پسوریازیس اریترودرمیک 90 درصد سطح پوست بدن قرمز می شود و نیاز به درمان...
پسوریازیس چرک دار یا پوسچرلر (Pustular) نوعی نادر از پسوریازیس می باشد که در آن کورک های چرک دار کوچکی (ضایعات سر سفید) در کلیه قسمت های بدن یا محدود در کف دست ها، کف پاها یا سایر قسمت ها...
پسوریازیس پلاکی یا والگاریس(Plaque Psoriasis) شایع ترین نوع بیماری پسوریازیس است و حدودا 90 درصد مبتلایان به پسوریازیس از این نوع از بیماری رنج می برند. نشانه های آن شامل، جراحات و زخم های پوستی خشک و قرمز می باشد، که...

27 دیدگاه برای پسوریازیس پوست سر

 1. سمیه عباس ابادی
  0

  ممنون از مطالب مفید

 2. محسن شکیبا
  +2

  من از پسوریازیس پوست سر رنج میبرم و اتفاق به نتبجه مثبتی برای رفع این دلمه ها رسیدن که خواستم دوستانی که مثل من هستند از ابن روش استفاده کنند و بدینصورت که با گرم triamcinolone N. N تریامیسولونون که به ان ان هم معروف هست قسمتهای که درگیر ابن بیماری هست رو بصورت کامل هر شب چرب کنند و بعداز چند روز متعجب خواهند شد و همه انها از بست میروند حتما امتحان کنید

  •  
   0

   با تاثیر مثبت این روش کاملا موافقم چرا که خودم هم امتحان کردم ..اما مصرفش واسه هر شب توصیه نمیکنم چون با مصرف هر هفته یکبار و یا حداکثر دوبار من جواب گرفتم .. مصرف زیاد این دارو علی رغم تاثیر موثرش میتونه تاثیر مخرب داشته باشه چه برای پوست و چه سایر مشکلات و اختلالات درون جسمی .. طریقه مصرف من به این شکل بود: حدود دو ساعت پیش از حمام یک لایه روی موضع پوستی و سپس در حمام این موضع بخوبی و با کمک انگشتان و نه ناخن، با آب ولرم متمایل به داغ شسته میشدند .. مصرف صابون در این رابطه و کلا برای شسشوی این بیماری اکیدا توصیه نمیشه چون خیلی پوست رو خشک میکنه و خارش شدیدی ایجاد میکنه برای من که اینطور بوده و هست .. لازمه که اضافه کنم رفع چربی منتج از این کرم کمی دشوار هست و اگر پس از حمام احساس کردید کمی چربی حضور داره اجتناب ناپذیر هست و لذا طبیعی هست .. این شرایط رو حدودا ۱۰ بار تکرار کنید و اگر احساس کردید جواب نگرفتید متوقفش کنید و اگر احساس کردید تاثیر مثبت دارشته میتونید تا زمان ترفیع کامل ادامه بدید .. هر چند همواره توصیه پزشک در اولویت هست. وابسته به شدت بیماری میتونه متغییر باشه .. مشکل من در حد بین دو طرف سر بود و گهگاهی که احساس خارش میکنم بیدرنگ کمی از این کرم رو استعمال میکنم و از تشدیدش جلوگیری میشه ..

 3. بهزاد
  +3

  سلام. من چند سالی هست که دچار این بیماری شدم. قبل از این دچار حساسیت شدم که چند تا دکتر رفتم هر کدوم آنتی بیوتیک و قرص های متفاوت تجویز کردن. نتیجه نداد که هیچ در نهایت دچار پسوریازیس از سر و بدن شدم.الان فقط پوست سرم مشکل داره که درمان نمیشه. خداوند به این دکترهای بیسواد کشورمان سواد عنایت بفرماید

 4. زهرا
  -1

  منم پسوریازیس سر دارم و بعد از کلی خرج و دوا و درمان نتیجه ندیدم،امیدوارم دکترها به فکر سلامت بیمار باشند

  • محمد
    
   -1

   با عرض سلام خدمت همگی.من اهل اصفهانم و با خوشحالی به شما میگم که این بیماری درمان داره فقط در طب مدرن قابل درمان نیس.من درمانشو به شما میگم ولی با عرض شرمندگی نمیتونم کامل توضیح بدم چون وقت ندارم.ابتدا یک حجامت کبد برید چون با مسموم شدن کبد این بیماری بوجود میاد.سپس هر روز صبح یک ساعت قبل از صبحانه یک قاشق غذا خوری (عسل طبیعی)میل کنید بعد از خوردن عسل صبر کنید تا احساس گشنگی به شما دست بده بعد غذا بخورید.سپس(به شدت از روغن مایع و جامد دوری کنید-خوردن سبزیجات زیاد با غذا-روزی نیم ساعت پیاده روی یا کوه نوردی-و در اخر با عرض پوزش از همگی دوری از خود ارضایی چون در بسیاری مواقع این بیماری در اثر این عمل بوجود میاد)این کارها را انجام بدین طول درمان بستگی به اراده شما و قوت بدنی شما داره.باور کنید با کارهایی که گفتم خوب میشید.من هم با استفاده از همین کارها سه ماه طول کشید و یک روز که بیدار شدم دستام به طور باور نکردنی متورم شده بود و بعد از یک روز درد کشیدن از دستام چرک و خون زیادی رفت و الان حدود ۲ ساله که دیگه اثری از پسوریازیس در خودم ندیدم.

   • ندا
     
    -1

    خوش به حالتون. کاش همسر من هم خوب بشه. ۵ ماهه که عقد کردیم و تازه متوجه بیماری ایشون شدم. اولش خواستم به هم بزنم ولی تصمیم گرفتم کمکش کنم تا حد توان. اینم بگم مشکلش اصلا حاد نیست و به جز ساق پا فقط پلاک های پراکنده دارن. دارم تشویقش می کنم به گیاه درمانی. راستی ما هم اصفهان هستیم اگر پزشک سنتی یا مدرن خوبی میشناسید بهم بگید. ممنون.

    • najme
      
     0

     این بیماری درمان قطعی نداره ولی کنترل میشه۰ علت اصلی این بیماری کبد  مشکلات کبدی هست من ۲۵ سالمه و از کودکی داشتم ۰ و تا الان مریضیم رو کنترل کردم ۰ مصرف سبزیجات و مواد خنکی مثل الوچه ‘ تمر هندی’ باعث پاکی کبد و کاهش علایم میشه ۰ مخصوصا من با کسی که بیماریشو خوب کرده حرف زدم اول تغذیه رو به خام خواری تبدیل کرده و بعد مصرف اش الو یا تمر هندی هست که از برنج ‘ کدو ‘ الو! نمر هندی ‘ سینه مرغ و سبزی های معطر هست۰ خودم این اش ۲ سال میخورم عالی شدم قبلش ۶ سال موش آزمایشگاهی بیمارستان رازی بود ۰ حتما پیگیری کنید نتیجه میگیرین

 5. حسین
  -1

  با سلام دوستان من به این نتیجه رسیدم که بیماری بسوریازیس میتواند از کبد باشد زیرا من خودم دچار این بیماری شدم وبه این نتیجه رسیدم که بیماری بسوریازیس از کبد چرب میتونه باشه من با درمان کبد چربم تونستم مشکل پسوریازیسمو حل کنم .
  بیماران با خوردن عرق کاسنی میتونند مشکل کبدشونو حل کنند.
  ایشا الله مشکل حل شه

 6. فاطمه
  0

  سلام من دختر ۱۵ ساله پسوریازیس سر دارم واقعا خیلی ناراحتم چون حس میکنم چن ماه دیگه کچل میشم یعنی این بیمار ادم رو کچل میکنه ؟!۲ داروی که استفاد میکنم خیلی درد داره ایا طبیعیه؟

  • admin
    
   0

   سلام وقت بخیر بیماری پسوریازیس به خودی خود باعث ریزش مو و کچلی نمی شود اما خارش بیش از حد پوست و کندن ضایعات سر با ناخن و همچنین استفاده از شامپوی نامناسب می تواند موجب ریزش موهای سر شود. اگر ضایعات سر خون ریزی کرده و زخم هم می باشد استفاده از داروهایی که حاوی الکل هستند می تواند موجب سوزش پوست سر شود. در این رابطه حتما با پزشک خود مشورت کنید. برای کنترل پسوریازیس پوست سر از شامپوی کل تار به همراه اسپری سوریا استفاده کنید. موفق باشید.

  •  
   0

   عزیزم از شامپوی کل تار استفاده کن حتما ایشالله ک نتیجه میگیری

 7. عاطفه
  +1

  سلام دختر من با پسوریازیس بدنیا اومده قسمت جلو سرش یه پوست بود اول نمیدونستم که اصلا چیه و چرا نمیره بعدها فهمیدم پسوریازیسه دکار بردم دارو دادن برطرف شد اما موهای اون قسمت کامل ریخت الان هیچ درمانی نداره که مو دربیاره اون یه تیکه؟؟؟؟خیلی ناراحتم کسی چیزی میدونه بگه

  • admin
    
   0

   سلام پسوریازیس به خودی خود باعث ریزش مو نمیشه و انشالا مشکل ریزش مو مقطعی بوده و به حالت قبل به زودی بدون دارو بر میگرده… برای اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل بیماری پسوریازیس از اطلاعات سایت استفاده کنید. امیدتان به خدا باشد.

  • مجتبی
    
   0

   بچه منم همینجوریه از نوزادی قسمتی از سرش شوره داشت بعد ۳سال بردمش دکتر گفت صدفه میشه بگید چه داروهایی مصرف کردید ممنون میشم

 8. mehran
  0

  سلام
  اقا تروخدا یکی کمکم کنه چطوری میتونه پسوریازیس ابرو یا همون پلاک هارو درمان کنم .به خدا نمیتونم برم بیرون دیگه خیلی افتصاح شده ):

  • admin
    
   0

   سلام امیدتان به خدا باشد در مرحله اول عوامل فروکش بیماری در سایت حتما مطالعه شود تا از پیشرفت بیماری کاسته شود؛ جهت از بین رفتن قرمزی و التهاب پسوریازیس صورت هم اسپری سوریا توصیه می شود.

 9. sheyda
  +1

  سلام من تازه متوجه شدم و حدود ۲ ماهه که پوست سرم اینجوری شده شامپوی کل تار و محلول سالیسیلیک اسید ۵ درصد رو استفاده میکنم میشه بگین چقد طول میکشه مدت درمانش یا اصلا بطور کامل درمان میشه؟

  • admin
    
   0

   سلام روز بخیر بله قابل کنترل است اما نکته مهم در رابطه با پسوریازیس پوست سر این است که پسوریازیس پوست سر بخاطر رویش موها در کل همیشه در حال تحریک است و معمولا در ۹۹ درصد افراد دقیقا در محل خط مرزی شروع ریشه موها و پوست بدن بیشتر درگیری بوجود میاره…یه راه ساده و تقریبا موثر چرب کردن با ترکیب پماد ad و مقدار جزیی از یه پماد سرکوب کننده (برای مثال کلوبتازول – بتامتازون – دایونکس یا الوکن) هر شب قبل از خواب در تمام اون خط مرزی دور سر هست….و همچنین در داخل سر اگر وجود دارد.. اینکار را میتوانید یک شب در میان هم انجام بدید و فردا شستشو دهید…. بعد از استحمام و مدتی پس از خشک شدن پوست سر هم میتوانید اینکار را تکرار کنید…. بعد از مدتی که ضایعات بهبوی پیدا کرد مقدار پماد سرکوب کننده رو کم و سپس حذف کنید…و به چرب کردن با آ د ادامه بدید.. همچنین میتوانید از وازلین و یا مرطوب کننده ثمین هم بجای آ د استفاده کنید… این ساده ترین و ارزانترین راه کنترلشه…دقت کنید کنترل.. نه درمان… چون درمانی وجود ندارد… موفق باشید.

 10. sevda
  -1

  سلام. ممنون از سایت خوبتون. آیا پسوریازیس به اضافه وزن مربوط میشه؟ و ممکنه داروی ترکیبی که برای این بیماری با دوز بالا تجویز میکنن چیه؟ و اینکه از کرم سوریا میتونیم برای کف سر هم استفاده کنیم؟

  • admin
    
   +1

   سلام وقت بخیر بله اختلالات متابولیک (سوخت و ساز) و پسوریازیس ریشه های ژنتیکی مشترک دارند و عوامل محیطی و شیوه زندگی در میزان شدت یا کاهش علایم هر دو حالت موثر است. افراد مبتلا به سندرم متابولیک معمولا یک التهاب سیستمیک مانند پسوریازیس را تجربه می کنند. داروهای ترکیبی معمولا محتویات کورتونی دارند و با نظر پزشک پس از هر مدت استفاده با توجه به وضع بیمار ترکیبات آن تغیر می کنند.
   کرم سوریا هم در صورت کوتاه بودن موهای سر می تواند بر روی پوست سر استفاده شود.

 11. انا
  0

  سلام، من هم پسوریازیس سر دارم، ظاهراً خفیفه، ولی همش استرس دارم و ناراحتم که نکنه خوب نشم…
  دانشجو هستم و از وقتی مبتلا به این بیماری شدم از ناراحتی زیاد تمرکزم رو از دست دادم و نمیتونم درس بخونم

 12. رضا
  0

  سلام منم در ناحیه سر دچارش شدم اوایل داروهای ترکیبی گرون میخریدم ولی دیگه ار تاب افتادم بهترین کرم یا پامدی که استفاده کردم دایونکس هستش که اونم کرونه دومیش کلوبتازول یا پماد یا کرمش و سومیش هم بتامتازون قطره اش خوبه….
  اگر داروی ترکیبی هم بهتون بدن همون ترکیب این دوتا با پماد آد هستش
  ولی در کل دکترهای پوست کلا بیسواد هستن سراغ دکتره خوب نگردین….از پست ها دنباله داروی بهتر بگردین

 13. ارکیده
  0

  سلام من از ۲۳ سالگی پسوریازیس سر دارم و تو بدنم دوسه تا لکه کوچیک .اولیل زیاد دکتر میرفتم دکترهای گیاهی هم زیاد رفتم تاثیری نداشته ولی اینقدر که دکتر رفتم به مرور اطلاعاتم بالا رفت راجع به بیماریم بهتر نشده ولی خدا رو شکر چند ساله که تو این مرحله متوقف شده از لحاظ غذایی رعایت میکنم وزنمم ۱۵ کیلو کم کردم ان شاا… امیدوارم بهتر بشم.😊😊

 14. زهرا
  0

  دوستان چنتا از کامنتهارو خوندم .من خودم به صورت خیلی کم پوست سرم اینشکلی شد شامپوهای زیاد و گرونی استفاده کردم.ولی داروشو پیدا کردم شماپوی دوکری کتریول پی اس او
  سه ساله همینو دارم استفاده میکنم و راضیم و شامپو دیگه عوض نکردم .بنظرم حتما امتحان کنید.البته من ضد شوره های دوکری هم امتحان کردم خوب بودن .نتیجشم تقریبا بعد یبار استفاده تقریبا میشه دید.به امید بهبودی

 15. sara
  0

  سلام
  . ببخشید برای درمان پزوریازیس پماد دایبوبت رو دکتر بهم داده ولی الان حدوده ۱۰ ماهه همونو گفته استفاده کنم استفاده زیاد از حدش ضرر نداره؟؟

 • مطالب اخیر