حنا در بهبود ضایعات پوستی پسوریازیس نتیجه بخش است
حنا در بهبود ضایعات پوستی پسوریازیس نتیجه بخش است

حنا با نام علمی (Lawsonia inermis) در بهبود بثورات و ضایعات پوستی پسوریازیس و ناخن بسیار نتیجه بخش است. بیماری پوستی پسوریازیس که طب جدید درمان قطعی برای آن ندارد ولی با مصرف مناسب حنا تا حدی قابل درمان می‌ شود. همچنین مصرف خارجی و موضعی حنا، به عنوان ضد اگزما، درمان جرب (بیماری پوستی […]

حنا با نام علمی (Lawsonia inermis) در بهبود بثورات و ضایعات پوستی پسوریازیس و ناخن بسیار نتیجه بخش است. بیماری پوستی پسوریازیس که طب جدید درمان قطعی برای آن ندارد ولی با مصرف مناسب حنا تا حدی قابل درمان می‌ شود. همچنین مصرف خارجی و موضعی حنا، به عنوان ضد اگزما، درمان جرب (بیماری پوستی واگیری که عامل آن سارکوپتس اسکابیل می‌ باشد)، ضد میکوزیس (بیماری قارچی پوست) و درمان زخم‌ ها توصیه می شود.

تاریخچه:

حنا یک ماده آرایشی گیاهی رایج است که به طور گسترده‌ای برای رنگ کردن ناخن‌ ها و انگشتان مورد استفاده قرار میگرفته است. حنا یک گیاه گل دهنده است و قرن هاست که برای مصارف متنوع زیبایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. همچنین از آن به عنوان یک رنگ موی طبیعی استفاده می‌ شود. حنا در هند به نام «مِهِندی» مشهور است و مراسم عروسی، بدون تزئین کف دست و پای عروس با مهندی ناقص و ناکامل به حساب می‌ آید. حنا به دلیل خواص و استفاده‌ های متنوع خود، در سراسر جهان به گیاه محبوبی تبدیل شده است. این گیاه به عنوان یک رنگ طبیعی، برای رنگ کردن پوست، مو، ناخن، پشم و چرم به کار می‌ رود.

ترکیبات مهم:

حنا از ترکیب لاوسون یا هیدروکسی نفتوکینون می‌ باشد که به میزان حدود ۱% حنا را تشکیل می‌ دهد. این ماده، منبع رنگ حنا نیز هست. ترکیبات دیگر حنا، شامل کومارین، گزانتون‌ ها، فلاوونوئیدها، کینوئید، تانن به میزان ۱۰- ۵ درصد، رزین و مقداری اسید گالیک به حالت آزاد و مقدار کمی استرول از جمله سیتروسترول هستند.

مصرف حنا و پسوریازیس:

پسوریازیس عارضه پوستی است که به ویژه در هنگام تغییرات فصلی شعله ور می شود. مشکلی پوستی که رفع آن گاهی اوقات دردسر ساز است. در این مورد نیز به گفته متخصصان طب سنتی، می توان از گیاه حنا استفاده کرد. به عبارتی یکی دیگر از خواص استفاده از حنا رفع این مشکل است، پس اگر مبتلا به این عارضه هستید باید گرد برگ حنا با برگ هلو را به خوبی مخلوط کرده و از آن به صورت ضماد استفاده کنید. و یا شبانه روزی چند مرتبه مقداری پودر خشک حنا را بر محل ضایعات پسوریازیس بمالید.

هنگام استفاده از این روش باید حسابی حواستان را جمع كنید چون همان طور كه خودتان می‌ دانید، حنا ماده‌ رنگ‌ دهنده است، استفاده از حنای بدون رنگ می‌ تواند تا حد زیادی این مشكل شما را حل كند، پودر حنا را در یك ظرف آب داغ بریزید سپس چند قطره آب لیمو یا ماست به آن اضافه كنید. سپس این مخلوط را به بدنتان بزنید و بگذارید حداقل ۱ ساعت روی بدن باقی بماند. ۴ هفته اول هفته‌ای دو مرتبه از این مخلوط استفاده كنید سپس ۲ هفته یكبار، تا نتیجه را ببینید.

علاوه بر آن، حنا خاصیت ضد قارچی دارد و میزان شوره یا پوسته سر را کاهش می‌ دهد، پوست سر را نیز نرم می‌ کند.

ماسک حنا:

(یک قاشق غذا خوری ماست کم چرب – یک قاشق مربا خوری حنای بی رنگ – دو سه قطره گلاب) این مواد را با هم مخلوط کرده و قبل از حمام به مدت پانزده تا بیست دقیقه بر روی صورت یا بدن خود و جاهایی که ضایعه می زند بمالید و صبر کنید تا خوب جذب شود که بهتر است برای جذب بهتر اگر فرصت داشتید کمی هم در بخار حمام بمانید تا کاملا جذب پوست شود در غیر این صورت لزومی نیست و می توانید پس از این مدت زمان بشویید. اثر بخشی این ماسک زمانی خود را نشان خواهد داد که با هر بار حمام کردن بر روی صورت و بدن گذاشته شود، در صورتی هم که فقط به عنوان ماسک بر روی پوست صورت مورد استفاده قرار می گیرد حتما هفته ای دو بار استفاده شود.

مصرف حنا و کبد:

بسیاری از اختلالات رایج کبدی با کمک پوست گیاه حنا درمان می‌ شوند. پوست درختچه حنا اختلالاتی نظیر زردی، یرقان و بزرگی کبد را درمان می‌ کند. حنا برای درمان این مشکلات به صورت پودر و یا معجون (ترکیب آن با مواد دیگر)، در دور‌ه های خاصی تجویز شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای رفع مشکلات كبد می توانید حدود ۲ گرم از برگ حنا را به صورت روزانه میل کنید.

مصرف حنا و پسوریازیس ناخن:

شکننده بودن و رشد اندک ناخن ها هم مشکل دیگری است که بیماران پوستی پسوریازیس با آن مواجه هستند که می توان با کمک گرفتن از حنا گره از آن باز کرد. به عبارتی برای رویاندن ناخن شما و رفع فرورفتگی های آن باید روزی ۱۰ گرم از آب جوشانده حنا را تهیه و به مدت ۱۰ روز آن را استفاده کنید. برای این کار ۱۰ گرم برگ حنا را در ۲۵۰ سی‌ سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یك پنجم برسد سپس آن را شیرین کرده به مدت یك ماه میل كنید.

مصرف حنا و آرتریت:

حنا در تخفیف دردهای روماتیسمی نیز کاربرد دارد. به عبارتی برای تسكین درد اعصاب و مفاصل استفاده از روغن حنا به افراد توصیه می شود. برای اینکه این ضماد بهترین اثر را با خود به همراه داشته باشد باید گل حنا را در روغن زیتون بجوشانید، آن را صاف کرده و بعد از آن استفاده کنید.

حنا می تواند التهابی را که منجر به درد می شود را کاهش بخشد، شما می توانید در مناطق آسیب دیده پوستتان، از حنا به عنوان مسکن ضعیف استفاده کنید. اگر شما حساسیت دارید یا تمایل به استفاده از انواع دارو ندارید، حتما از حنا استفاده کنید و علاوه بر آنها حنا یک ماده طبیعی است که مزیت خاص آن محسوب می شود.