لیزر PDL درمان انتخابی اختلال پوستی پسوریازیس پوست و ناخن
لیزر PDL درمان انتخابی اختلال پوستی پسوریازیس پوست و ناخن

لیزر PDL یا Pulsed Dye Laser با طول موج های ۵۸۵ و ۵۹۵ نانومتر در درمان ضایعات قرمز رنگ پوست، مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر PDL یا Pulsed Dye Laser با طول موج های ۵۸۵ و ۵۹۵ نانومتر در درمان ضایعات قرمز رنگ پوست، مورد استفاده قرار می گیرد. PDL) Pulsed Dye Laser) عمدتاً به‌ عنوان وسیله‌ای جهت درمان ضایعات عروقی به‌ شمار می‌ رود. اما مطالعات مختلفی که در مراکز علمی گوناگون دنیا انجام شده است مواردی از کاربردهای این لیزر ایمن را در ضایعات غیرعروقی به نمایش گذاشته‌اند. پسوریازیس و آکنه از بیماری های نام اشنایی هستند که جزء عروقی واضحی دارند.

لیزر PDL یا Pulsed Dye Laser:

ارگان هدف (کروموفور) این لیزر، هموگلوبین های حاوی اکسیژن در داخل رگ های خونی (اکسی هموگلوبین) می باشد و اشعه لیزر PDL بعد از عبور از لایه های پوست توسط اکسی هموگلوبین جذب شده و با حرارت ایجاد شده، مویرگ های پوست تخریب می گردند. معمولا بعد از تخریب ضایعات، نواحی مورد هدف لیزر بصورت کبودی دیده میشوند و بعد از حدود ۲ تا ۴ هفته پوست به حالت طبیعی بر می گردد و بخشی از ضایعات قرمز و عروقی محو میشوند و بسته به میزان و وسعت ضایعه عروقی، تعداد جلسات مورد نیاز درمانی متفاوت خواهد بود.

کاربرد های درمانی:

خال های لکه شرابی (ماه گرفتگی)

مویرگ های گشاد روی پوست (تلانژکتازی)

استریاهای های قرمز رنگ

درمان آکنه التهابی و قرمزی جای جوش

آکنه روزاسه

ملاسما

پسوریازیس پوست و ناخن

خال های قرمز رنگ پوست

کلویید و اسکار هیپرتروفیک

اسکار عمل جراحی و سوختگی های قبلی

زگیل های پوستی

جوان سازی صورت

با توجه به اثر بخشی بسیار خوب این لیزر و عوارض بسیار کم ایجاد شده بعد از درمان، این لیزر انتخاب اول در درمان ضایعات عروقی سطحی پوست می باشد. به علت اینکه این لیزر نفوذ مناسبی به عمق پوست ندارد، از این لیزر نمی توان در درمان وریدهای واریسی عمقی استفاده نمود و انتخاب درمانی برای مشکلات عروقی عمقی، روشهای تخریبی دیگر مانند اسکلروتراپی و جراحی عروق می باشد.

روش استفاده:

برای انجام لیزر معمولا بیحسی موضعی کافی است و بلافاصله بعد از شلیک لیزر روی ضایعات عروقی، خونریزیهای سرسوزنی (پورپورا) بر روی محل لیزر شده ایجاد میشود که معمولا طی ۱ تا ۲ هفته بهبود پیدا می نمایند. گاهی بدنبال لیزر، کبودی در ناحیه لیزر شده ایجاد میگردد که معمولا این کبودی طی چند هفته از بین میرود.

بعد از انجام لیزر و تا زمان ترمیم پوست، از ایجاد ضربه و فشار روی محل درمان بایستی اجتناب نمود چون احتمال ایجاد لک های بعد از التهاب (PIH) بصورت کم رنگ یا پررنگ تر شدن پوست، در محل درمان بالاتر می رود که طی مدت چند ماه توسط داروهای لک بر از بین خواهد رفت. این عارضه در افراد تیره پوست شایعتر می باشد.

جهت درمان ضایعات عروقی بطور معمول نیاز به چندین جلسه درمان با فواصل یک جلسه در ماه می باشد.

لیزر PDL می تواند بدون ایجاد هیچگونه عارضه ای، در درمان جوانسازی پوست صورت مورد استفاده قرار گیرد. لیزر PDL با تحریک عروق پوست صورت و تحریک فیبروبلاست های لایه میانی پوست، موجب افزایش تولید کلاژن و ماده بافت همبندی پوست شده و طی مدت چند ماه باعث بهبود قوام پوست و جوانسازی میگردد.