جمعه, ۰۱ تیر ۱۳۹۷
»   اخبار و تحقیقات علمی پسوریازیس, تحقیقات داخلی  »   ادامه تحقیقات پژوهشگاه رویان جهت درمان پسوریازیس
2,865 بازدید
۲۴ دی ۱۳۹۴ , ساعت ۱۹:۵۵

ادامه تحقیقات پژوهشگاه رویان جهت درمان پسوریازیس

سلول های بنیادی (Stem cell) در بهبود و درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله بیماری‌ پوستی پسوریازیس و حتی رفع انواع زخم‌ ها و جوش‌ ها و… کاربرد داشته و موثر است. درحال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای درمان و کنترل بیماری پوستی پسوریازیس، توسط پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی ایران در مرحله تحقیقات بالینی قرار داشته تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

Stem cell psoriasis

سلول های بنیادی:

سلول های بنیادی به سلول های چند پتانسیلی مغز استخوان گفته می شود که توانایی تبدیل به انواع سلول های خونی را دارند. توانایی تبدیل این سلول ها به انواع سلول های خونی، توجه دانشمندان و پژوهشگران را به طرف تبدیل این سلول ها به سایر سلول های تخصص یافته بافت های دیگر معطوف داشت.

پیشرفت مطالعات نشان داد که در کلیه ی بافت های بدن نوعی از سلول های بنیادی یافت می شود که توانایی تبدیل به سلول های تخصص یافته همان بافت را دارند و در موقع اختلال بافتی، دست به کار شده و تکثیر پیدا می کنند و به دلیل داشتن همین توانایی به آنها “سلول بنیادی” می گویند.

پژوهشگاه رویان:

پژوهشگاه رویان جمهوری اسلامی ایران هشتم خرداد ماه سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏ های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد. پژوهشگاه رویان در سال‏های ۱۳۷۷ و ۱۳۸۷ به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه ۱۳۸۸ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد.

سلول درمانی از روش‌ هایی است که سال‌ ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری‌ ها شده است. البته آمریکا و کشورهای اروپایی در این نوع درمان از ایران جلوتر هستند، اما در ایران نیز نتایج تحقیقات گسترده در مورد کاربردهای درمانی سلول‌ های بنیادی در سال‌ های اخیر به خوبی نمایان شده است، به گونه‌ ای که از این روش برای درمان بیماری‌ های مختلف استفاده می‌ شود.لازم به ذکر است در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در دانش سلولهای بنیادی در رتبه ششم دنیا قرار دارد.

psoriasis Stem cell

سلول های بنیادی و پسوریازیس:

بیماری پسوریازیس از جمله بیماریهای پوستی با زمینه ژنتیکی است که درمان های متعددی در مورد آن وجود دارد. هر چند که گاهی این درمان ها توفیقی بهمراه ندارند. که در این موارد درمان های مختلفی از جمله نور درمانی، داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی و …. استفاده می شوند. اخیرا با نقش نوعی از سلول های بنیادی که نقش تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارند، از نوعی از این سلول ها برای کنترل بیماری پسوریازیس استفاده شده است. پژوهشگاه رویان هم در ماه های گذشته این روش درمانی را بصورت تحقیقاتی و بر روی تعداد محدودی بیمار شروع کرده است. لازم بذکر است که این روش تا زمانی که ارزش و سودمندی آن به اثبات نرسیده باشد برای درمان بیماران مبتلا به پسوریازیس بعنوان یک روش متداول قابل استفاده نخواهد بود.

در این رابطه افرادی که با رضایت خود و بدلیل خستگی از پیگیری درمان تحت درمان تحقیقی با سلول های بنیادی قرار گرفته اند، نتایج رضایت بخشی را اعلام کرده اند. توضیح اینکه برای درمان ضایعات این گروه از بیماران پسوریازیس سلول‌ های بنیادی داخل ضایعات آن ها تزریق شده است. همچنین باید گفت در حال حاضر استفاده از سلول های درمانی در مورد بیماری پسوریازیس در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

یکی از چالش‌ های مهم حوزه سلامت یافتن راهی برای بهبود عوارض ناشی از بیماری‌ ها و حوادث منجر به از بین رفتن یا تغییرات شدید و تخریبی در پوست طبیعی بدن است. این معضل همواره به عنوان یکی از دغدغه‌ های جامعه علمی و تحقیقاتی مورد توجه پژوهشگران بوده است.

اکنون دستاوردهای تحقیقاتی پزشکی در حوزه سلول درمانی برای رفع و مقابله با بیماری‌ پوستی پسوریازیس به نتایج قابل ملاحظه‌ای رسیده است. و همچنان طرح‌ های تحقیقاتی فراوانی در مورد درمان و کنترل بیماری‌ پوستی پسوریازیس با سلول‌ های بنیادی در دست عمل می باشد.

مطالب مرتبط با این نوشته

سم حیوانات زهردار از ده تا هزاران نوع زهر متفاوت تشکیل شده است. ترکیبات این سم‌ ها از پروتئین‌ هایی شبیه پروتئین‌ های پپتید و زنجیره‌ های کوچک‌ تری از اسیدهای آمینه و مولکول‌ های آلی مانند هورمون‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ ها...

16 دیدگاه برای ادامه تحقیقات پژوهشگاه رویان جهت درمان پسوریازیس

 1. nima
  0

  با سلام من حدود ۱۶ ساله که دراماتیت سبوره دارم تا حدودی شبیه پسوریازیسه ایا سلول درمانی برای این بیماری هم انجام شده؟

 2. صالحی 09132347762
  0

  با سلام و عرض ادب
  من مدت شش ماه با این بیماری دست به گریبان بودم در این مدت انواع دارو های شیمیایی و بهترین دکتر ها را تجربه کردم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم اماااااااا
  مدت چهل روز روش در تغذیه خود تغییر دادم که بهترین نتیجه را گرفتم به این صورت که سیاهدانه نیم کوب را با عسل خوب و لیموی تازه مخلوط کرده و صبح زود قبل از صبحانه و شب ها بعد از شام مصرف کردم که خیییییییییییلی عای بود الات هیج اثاری از زیاریس ندارم

 3. نگار
  +1

  من کل بدنم درگیرپسوریازیس شدید شده التماس میکنم یه راهی پیدا کنید نجاتمون بدید دارم تلف میشم.

 4. طاهره
  +2

  سلام
  تو رو خدا یه فکری برا ما بکنین دیگه با این بیماری از زندگی خسته شدیم
  من پسوریازیس رو در کف دستم دارم کل کف دستم و انگشتام درگیره هیچ کاری نمیتونم بکنم تو رو خدا ما رو نجات بدین

 5. محمد
  +1

  سلام
  یعنی هیچ دارویی پیدا نشده برای این بیماری!!؟
  در ضمن پسوریازیس فقط پوستی نیست که شما بیشتر در موردش توضیح میدید،آرتوریت مفصلی هست،بای پس معده،زبان،ناخنها،و غیره
  امیدوارم پژوهشگران یک درمان اساسی پیدا کنن.
  ممنون از سات خوب و آموزندتون

 6. زیبا
  0

  این بیماری تا کی دوام دارد آیا در سنین پیری هم هستش؟؟

 7. زیبا
  0

   برادر زاده ام پسوریازیس خفیف و نقطه ای داره که خارش ایجاد نمی کند وقتی داروهای ترکیبی مصرف میکند محو می شود  بعضی وقت ها جاهای دیگه بدنش  جدید میزند، امکان درمان قطعی چقدر است این خیلی روش اثر داشته و مرتب خودخوری و عصبانبت دارد.

  • admin
    
   0

   بله مشخصه پسوریازیس مزمن بودن و داشتن دوره های عود و فروکش بیماری است اما با این حال جای شکر داره که بیماریشون خیلی هم شدید نیست. استفاده مدام از داروهای موضعی و بی حوصلگی ناشی از آن یکی از مشکلات بیماران پسوریازیس بوده اما در حال حاضر مراقبت از پوست و استفاده سریع از دارو به محض پیدایش ضایعات و رعایت موارد گفته شده در سایت تنها راه مقابله با بیماری بوده و توصیه می شود با استفاده از داروهای موضعی بیماری خود را کنترل کنند و بعد از آن درمان نگه دارنه (جلوگیری از بازگشت ضایعات) را انجام دهند در این موارد در سایت مطالب فراوانی وجود دارد.

 8. نسیم
  +1

  چجوری میشه از روش سلول درمانی استفاده کرد؟

  • admin
    
   0

   درحال حاضر استفاده از سلول درمانی در مورد بیماری پسوریازیس در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

 9. سجادمنصوری
  0

  باسلام خواهشا کمکم کنید دارم کلافه میشم از بیماری پسوریازیس

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید