ادامه تحقیقات پژوهشگاه رویان جهت درمان پسوریازیس
ادامه تحقیقات پژوهشگاه رویان جهت درمان پسوریازیس

سلول های بنیادی (Stem cell) در بهبود و درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله بیماری‌ پوستی پسوریازیس و حتی رفع انواع زخم‌ ها و جوش‌ ها و… کاربرد داشته و موثر است. درحال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای درمان و کنترل بیماری پوستی پسوریازیس، توسط پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی ایران در […]

سلول های بنیادی (Stem cell) در بهبود و درمان بسیاری از بیماری‌ ها از جمله بیماری‌ پوستی پسوریازیس و حتی رفع انواع زخم‌ ها و جوش‌ ها و… کاربرد داشته و موثر است. درحال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای درمان و کنترل بیماری پوستی پسوریازیس، توسط پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی ایران در مرحله تحقیقات بالینی قرار داشته تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

سلول های بنیادی:

سلول های بنیادی به سلول های چند پتانسیلی مغز استخوان گفته می شود كه توانایی تبدیل به انواع سلول های خونی را دارند. توانایی تبدیل این سلول ها به انواع سلول های خونی، توجه دانشمندان و پژوهشگران را به طرف تبدیل این سلول ها به سایر سلول های تخصص یافته بافت های دیگر معطوف داشت.

پیشرفت مطالعات نشان داد كه در كلیه ی بافت های بدن نوعی از سلول های بنیادی یافت می شود كه توانایی تبدیل به سلول های تخصص یافته همان بافت را دارند و در موقع اختلال بافتی، دست به كار شده و تكثیر پیدا می كنند و به دلیل داشتن همین توانایی به آنها “سلول بنیادی” می گویند.

پژوهشگاه رویان:

پژوهشگاه رویان جمهوری اسلامی ایران هشتم خرداد ماه سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏ های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد. پژوهشگاه رویان در سال‏های ۱۳۷۷ و ۱۳۸۷ به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه ۱۳۸۸ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد.

سلول درمانی از روش‌ هایی است که سال‌ ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری‌ ها شده است. البته آمریکا و کشورهای اروپایی در این نوع درمان از ایران جلوتر هستند، اما در ایران نیز نتایج تحقیقات گسترده در مورد کاربردهای درمانی سلول‌ های بنیادی در سال‌ های اخیر به خوبی نمایان شده است، به گونه‌ ای که از این روش برای درمان بیماری‌ های مختلف استفاده می‌ شود.لازم به ذکر است در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در دانش سلولهای بنیادی در رتبه ششم دنیا قرار دارد.

سلول های بنیادی و پسوریازیس:

بیماری پسوریازیس از جمله بیماریهای پوستی با زمینه ژنتیکی است که درمان های متعددی در مورد آن وجود دارد. هر چند که گاهی این درمان ها توفیقی بهمراه ندارند. که در این موارد درمان های مختلفی از جمله نور درمانی، داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی و …. استفاده می شوند. اخیرا با نقش نوعی از سلول های بنیادی که نقش تنظیم سیستم ایمنی بدن را دارند، از نوعی از این سلول ها برای کنترل بیماری پسوریازیس استفاده شده است. پژوهشگاه رویان هم در ماه های گذشته این روش درمانی را بصورت تحقیقاتی و بر روی تعداد محدودی بیمار شروع کرده است. لازم بذکر است که این روش تا زمانی که ارزش و سودمندی آن به اثبات نرسیده باشد برای درمان بیماران مبتلا به پسوریازیس بعنوان یک روش متداول قابل استفاده نخواهد بود.

در این رابطه افرادی که با رضایت خود و بدلیل خستگی از پیگیری درمان تحت درمان تحقیقی با سلول های بنیادی قرار گرفته اند، نتایج رضایت بخشی را اعلام کرده اند. توضیح اینکه برای درمان ضایعات این گروه از بیماران پسوریازیس سلول‌ های بنیادی داخل ضایعات آن ها تزریق شده است. همچنین باید گفت در حال حاضر استفاده از سلول های درمانی در مورد بیماری پسوریازیس در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

یکی از چالش‌ های مهم حوزه سلامت یافتن راهی برای بهبود عوارض ناشی از بیماری‌ ها و حوادث منجر به از بین رفتن یا تغییرات شدید و تخریبی در پوست طبیعی بدن است. این معضل همواره به عنوان یکی از دغدغه‌ های جامعه علمی و تحقیقاتی مورد توجه پژوهشگران بوده است.

اکنون دستاوردهای تحقیقاتی پزشکی در حوزه سلول درمانی برای رفع و مقابله با بیماری‌ پوستی پسوریازیس به نتایج قابل ملاحظه‌ای رسیده است. و همچنان طرح‌ های تحقیقاتی فراوانی در مورد درمان و کنترل بیماری‌ پوستی پسوریازیس با سلول‌ های بنیادی در دست عمل می باشد.