چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
»   اسلایدر, بیماریهای مرتبط با پسوریازیس, درمانگاه پسوریازیس  »   پاراپسوریازیس چیست و چه تفاوت ها و شباهتهایی با پسوریازیس دارد؟
7,751 بازدید
۳۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۶

پاراپسوریازیس چیست و چه تفاوت ها و شباهتهایی با پسوریازیس دارد؟

پاراپسوریازیس نوعی از بیماری های پوستی خود ایمنی کمیاب است که از خانواده بیماری پسوریازیس می باشد و دارای شباهت زیادی با بیماری پسوریازیس است در صورتی که هر دو بطور کلی بیماری متفاوتی هستند. بر اساس یافته‌ های به‌ دست‌ آمده، مشخص شد که پاراپسوریازیس عمدتاً در زنان میانسال و در ناحیه‌ تنه و اندام‌ها مشاهده می‌ شود و اکثراً از نوع پلاک بزرگ می‌ باشد.

para psoriasis

پاراپسوریازیس:

پاراپسوریازیس پلاک بزرگ و پاراپسوریازیس پلاک کوچک درماتوزهای ایدیوپاتیک مزمنی هستند کـه در گروه بیماری های پوستی پاراپـسوریازیس طبقـه بنـدی می شوند. اختلالات مرتبط با این بیماری ها واریانتهای مــزمن و حــاد پیتیریــازیس لیکنوئیــد و لنفوماتوئیــد پاپولوزیس (papulosis lymphomatoid) هستند ایـن گروه از آن جهت مهم می باشند که این بیمـاری هـا در همراهی و همپوشـانی بـا پاراپـسوریازیس یـا لنفوماهـا ۱ میباشند. پاراپسوریازیس اولـین بـار توسـط Brocq در سـال ۱۹۰۲ معرفی شد تا به گروه مختلفی از بیمـاریهـایی با علایم بالینی مشابه بـه پـسوریازیس اطـلاق گـردد . پاراپسوریازیس به لحـاظ بـالینی بـه عنـوان گروهـی از اختلالات تعریف می شود که بیماری هایی بـا طیفـی از علایم کـاملاً خـوشخـیم بـا ضـایعات دائمـی التهـابی پوسته دهنده تا بیمـاری هـای کـاملاً بـدخیم را شـامل می شود.

مقایسه دو بیماری پاراپسوریازیس و پسوریازیس:

۱- در بیماری پاراپسوریازیس امکان جهش ژنتیکی سلولهای t بیماری به نوعی از سرطان های پوستی بی خطر وجود دارد در صورتی که در پسوریازیس این امکان وجود ندارد.

۲- پلاک های پوستی در بیماری پارپسوریازیس قرمز رنگ و گاها زرد رنگ هستند در صورتی که در پسوریازیس پلاک ها نقره ای رنگ هستند.

۳- پاراپسوریازیس فقط در سطح پوست بدن درگیری ایجاد می کند در صورتی که پسوریازیس بجز سطح پوست بصورت پسوریازیس ناخن و پسوریازیس آرترویید در مفاصل نیز خودش را نشان میدهد.

۴- در پاراپسوریازیس و پسوریازیس هردو سلول های t دچار اختلال عملکرد هستند با این تفاوت که در پاراپسوریازیس نوع اختلال پیشرفته تر و جهش یافته تر است ولی در پسوریازیس این اختلال ساده تر است. در حقیقت پاراپسوریازیس نوع پیشرفته ی پسوریازیس است.

۵- برخلاف پسوریازیس که سطوح درگیر در پوست بیشتر با خارش همراه هستند در پاراپسوریازیس ضایعات بیشتر با سوزش و التهاب و درد همراه هست و اثری از خارش خیلی بندرت وجود دارد.

۶- التهابات در ضایعات پاراپسوریازیس اغلب با حالتی زخم گونه و جراهت گونه همراه است در صورتی که در پسوریازیس اغلب پوسته ریزی وجود دارد.

۷- درست همانند پسوریازیس در پاراپسوریازیس میتوان از درمان های بیولوژیک و اشعه درمانی استفاده کرد ضمن اینکه در درمان پاراپسوریازیس از داروهای آنتی بیوتیک نیز استفاده میشود که در پسوریازیس این چنین نیست.

۸- در پاراپسوریازیس همانند پسوریازیس خطرهای عفونتی و ویروسی برای ضایعات وجود خواهد داشت.

در پایان اینکه بهترین و مطمئن ترین راه تشخصیص هردو بیماری آزمایش بیوپسی پوست است. و باید توجه داشته باشید که درصد ابتلای این بیماری نسبت به پسوریازیس کمتر خواهد بود و از دوستان خواهش میکنیم با خواندن این مطلب به این مساله فکر نکنید که نکند بیماری شما پسوریازیس نباشد و مواردی از این قبیل؛ زیرا تشخیص همه ی این مسائل دست پزشکتان خواهد بود.

مطالب مرتبط با این نوشته

5 دیدگاه برای پاراپسوریازیس چیست و چه تفاوت ها و شباهتهایی با پسوریازیس دارد؟

 1. کتایون
  0

  من ۴۲ جلسه فتو تراپی رفتم تاثیر خیلی کم و کوتاهی داشت دارو ترکیبی کورتون دار استفاده کردم چندین و چند سال بعد ک پوستم نازک شد قطع کردم هموئوپاتی و طب سنتی هم رفتم الان بهترین راه درمان چیه؟؟
  دارو واقعا نداره؟؟

  • admin
    
   0

   سلام درمان قطعی ندارد تنها داروهای موضعی استفاده کنید و از مواردی که آن را شدید می کنند دوری کنید.

  • مادر
    
   0

   سلام . متاسفانه بچه منم این بیماری رو داره . حدودا ۴ سال . تا به حالم درمان نشده گذاشتم بزرگ شه. اما وقتیکه شدت داره بهش نارگیل میدم مثلا شیر موز با نارگیل التهابات رو کم میکنه. خوردن سس گوجه و خامه خیلی زیادش میکنه.

 2. کتایون
  0

  سلام ببخشید کدومش بدتره از لحاظ درمانی؟ دکتر بمن گفته پاراسوریازیس دارم این مطلبو خوندم حالم بدشد

 • مطالب اخیر

 • فهرست سایت

 • داروهای جدید