مدیریت بیماری پسوریازیس با داروی بیولوژیک الفاسپت
مدیریت بیماری پسوریازیس با داروی بیولوژیک الفاسپت

داروی بیولوژیک الفاسپت (Alefacept) با نام تجاری (Amevive) برای کنترل التهاب در پسوریازیس متوسط ​​تا شدید پلاکی استفاده می شود. داروی الفاسپت، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است و حدود یک دهه است که برای درمان موفق بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می شود. بیمارانی که در حال حاضر تحت درمان های سرکوب کننده سیستم […]

داروی بیولوژیک الفاسپت (Alefacept) با نام تجاری (Amevive) برای کنترل التهاب در پسوریازیس متوسط ​​تا شدید پلاکی استفاده می شود. داروی الفاسپت، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی است و حدود یک دهه است که برای درمان موفق بیماری پوستی پسوریازیس استفاده می شود. بیمارانی که در حال حاضر تحت درمان های سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند (مانند فتوتراپی، و یا برنامه همزمان دیگر عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی) برای جلوگیری از خطرات ناشی از سرکوب سیستم ایمنی بیش از حد نباید الفاسپت دریافت کنند.همچنین این دارو میتواند در درمان دیابت نوع یک مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت سازنده الفاسپت:

استلاس (Astellas) شرکت داروسازی در ژاپن است، که پس از شرکت تاکدا، دومین شرکت دارویی ژاپن به‌شمار می‌آید. شرکت استلاس در سال ۲۰۰۵ از ادغام شرکت فوجیساوا و شرکت یامانوچی راه‌اندازی شد.

شرکت استلاس وابسته به آمریکا و مستقر در توکیو ژاپن است،Astellas یک شرکت دارویی اختصاص داده شده به بهبود سلامت مردم در سراسر جهان از طریق ارائه محصولات دارویی نوآورانه و قابل اطمینان است.

مکانیسم اثر الفاسپت:

الفاسپت در پسوریازیس متوسط تا شدید تایید شده است و در درمان ارتریت پسوریاتیک مفید است. بعد از ۳ ماه از درمان بهبود قابل توجه بالینی ایجاد می شود و مدت طولانی اثار درمان باقی می ماند. alefacept با تداخل CD2 در غشاء سلول T و در نتیجه مسدود کردن costimulatory و مولکول LFA-3 با تعامل  CD2 مانع از فعال شدن CD4  و CD8 + T می شود بنابراین، alefacept منجر به بهبود بالینی پسوریازیس متوسط ​​تا شدید خواهد شد.

نحوه مصرف:

۱۵ میلی گرم هر هفته و به صورت عضلانی به مدت ۱۲ هفته تجویز می شود.

عوارض دارو:

فارنژیت، تب و لرز، تهوع ، سردرد و درد در محل تزریق همچنین هر هفته T cell CD4 ها باید پایش شود.

اطلاعاتی دیگر:

هیچ تجربه بالینی در بیماران زیر ۱۸ سال سن وجود ندارد، بنابراین این دارو در کودکان بیمار استفاده نمی شود.

alefacept ممکن است شمار سلولهای CD4 + T را کاهش دهد یا در سیر بالینی عفونت اچ آی وی را بدتر کند. بنابراین در بیماران مبتلا به عفونت HIV منع مصرف دارد.

دارو در دوره شیردهی منع مصرف دارد.